Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Józef Dziki: Nie można oszczędzać na człowieku. Zysk nie może być większy kosztem pracownika

Fot. A. Chmielewska

O regulacjach dotyczących handlu w niedzielę oraz możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców mówił w Porannych Pytaniach Józef Dziki przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność.

Duże markety i niewielkie sklepy znalazły możliwość obejścia przepisów zakazujących handlu w niedzielę, która pozwala na prowadzenie w tych dniach działalności pocztowej. Te sklepy znów są pełne ludzi. Od lutego przepisy mają być uszczelnione w taki sposób, że 40% dochodów netto od miesięcznych obrotów danego marketu ma przynosić działalność pocztowa.

Zdaniem Józefa Dzikiego to właściwa droga:

Jeśli ktoś chce zrobić te zakupy, to je zrobi. Cały tydzień markety są czynne do 20, a nawet 22. Ludzie są wygodni. Po prostu to jest wygodnictwo, tylko nikt nie myśli o tych pracownikach. Mało tego, my mamy już sygnały – i pewnie zaczną się kontrole – że jest zmniejszone zatrudnienie, ludzie są zwalniani, ale też sami odchodzą. Naprawdę ciężko pracują w marketach.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma spotkać się z przedstawicielami klubów i kół ws. projektu dot. możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele PiS, KO, Lewicy, PSL, Konfederacji i Polski 2050.

W niektórych krajach Unii Europejskiej już obowiązują przepisy, zgodnie z którymi osoby niezaszczepione nie mogą przychodzić do pracy i wysyłane są na bezpłatne urlopy. W ten sposób nakłania się obywateli do szczepień.

Jak Solidarność ocenia pomysł wprowadzenia takich regulacji?

My nie chcemy się wychylać, bo nawet wśród naszych członków związku są różne zdarzenia. Jedni są za, inni się boją i są przeciw, bo nawet w rodzinach mają przykłady powikłań poszczepiennych. (…) Pracodawcy z kolei mają dylemat, chociaż czasem przesadzają. Bo obostrzenia nie zezwalają na jakąś rekreację poza zakładem. Wiadomo, że pracodawca nie może zakazać pracownikom spotkań towarzyskich. Jest trochę absurdów i realnych rzeczy, które trzeba unormować.

Józef Dziki zapowiedział także Solidarność przygotowuje się do spóźnionych obchodów 40-lecia istnienia oraz uroczystości związanych z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Józefem Dzikim

00:00 / 00:00

Redakcja: K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jest lepiej niż rok temu, ale wciąż poniżej możliwości. Port Morski w Elblągu podsumowuje sezon

Do końca roku jeszcze ponad miesiąc, ale Port Morski w Elblągu do tej pory przeładował już więcej towarów niż w całym 2020 roku. Do końca października...

Zamknij
RadioOlsztynTV