Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest umowa na stację. Wciąż nie wiadomo, co z umową na nowy dworzec PKP w Olsztynie

Jest umowa na przebudowę stacji Olsztyn-Główny. Nowa stacja ma być znacznie wygodniejsza dla podróżnych i bezpieczniejsza. Stąd bardzo szeroki zakres modernizacji. PKP PLK podpisały ją z firmą Torpo.

Modernizacja obejmie tory, perony, system sterowania ruchem, a także budowę nowego tunelu, którym będzie można też przejść na Zatorze. Nadal nie rozstrzygnięto natomiast przetargu na przebudowę dworca Olsztyn Główny.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślał, że przebudowane zostaną wszystkie elementy stacji.

Będzie przebudowa peronów, poszerzenie i podwyższenie, żeby do pociągów nie trzeba było wchodzić po stopniu, windy i schody ruchome, nowoczesne systemy sterowania ruchem, nowy system dynamicznej informacji pasażerskiej i monitoring nagłośnienia (…)

00:00 / 00:00

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel dodał, że pojawi się jeszcze jeden ważny element. Będą też udogodnienia dla niepełnosprawnych i całkowicie nowy tunel.

Przejście podziemne połączone z Zatorzem. Jako dziecko przez 20 lat wychowałem się na olsztyńskim Zatorzu i już wtedy była o tym mowa. W końcu stanie się to faktem.

00:00 / 00:00

To historyczny dzień dla mieszkańców regionu – mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Nareszcie Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, doczeka się nowoczesnej stacji. Tu wielu mieszkańców regionu rozpoczyna lub kończy podróż dojeżdżając do pracy, czy szkoły. Będziemy mogli z tych wszystkich nowoczesnych możliwości skorzystać.

00:00 / 00:00

Jerzy Szmit, prezes struktur PiS w okręgu olsztyńskim i były wiceminister infrastruktury twierdzi, że da to impuls do rozwijania połączeń kolejowych w regionie.

To kolejny etap, aby budować kolej metropolitarną do komunikacji wewnątrz Olsztyna i wokół miasta. Wszystkie szlaki kolejowe są modernizowane. Rzecz w tym, żeby to dobrze wykorzystać.

00:00 / 00:00

Wykonawcą modernizacji jest firma Torpol. Jej prezes Grzegorz Grabowski zapewnia, że nie będzie opóźnień.

Jest to swego rodzaju kontynuacja, bo nie tak dawno skończyliśmy skończyliśmy linię Działdowo – Olsztyn, więc można powiedzieć, że prawie z marszu przechodzimy na stację Olsztyn. Wiele takich obiektów mamy w swoim portfelu skończonych.

00:00 / 00:00

Termin zakończenia prac to wiosna 2024 roku. Całość inwestycji to blisko 450 milionów złotych. 150 milionów to dofinansowanie unijne, reszta środki budżetu państwa. Początkowo koszt miał być dużo niższy, ale zdecydowano się na zwiększenie zakresu prac na stacji.

Lata 80. XX wieku, kiedy przeszła ostatni raz modernizację. Wymaga przebudowy na całej stacji – układy torowe, systemy sterowania – i dlatego dodatkowe środki finansowe, około 300 milionów złotych z budżetu państwa

– mówi prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

00:00 / 00:00

Cały czas nie rozstrzygnięto natomiast przetargu na przebudowę dworca Olsztyn Główny. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel liczy jednak na to, że i ta druga inwestycja niebawem ruszy.

Liczymy na to, że PKP po tym jak ponownie wybrała wykonawcę modernizacji dworca kolejowego, że ten wybór utrzyma się przed Krajową Izbą Odwoławczą. W konsekwencji w niedługim czasie zostanie podpisana umowa na modernizację dworca i będziemy mieli komplet.

00:00 / 00:00

Wojewoda Artur Chojecki poinformował, że obecnie trwa procedura wydania zezwolenia na budowę nowego dworca, która niebawem powinna zakończyć się.

Jest w trakcie procedowania. Było wezwanie do uzupełnienia braków i procedujemy to. Obaw nie ma.

00:00 / 00:00

Nowy dworzec Olsztyn Główny – według wcześniejszych zapowiedzi – miał powstać w roku 2023.

fot. P. Getka

Wizualizacja stacji po remoncie

Wizualizacja stacji po remoncie

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zatorze, kolej, przebudowa, PKP PLK, modernizacja, video, Dworzec Główny, Olsztyn Główny, przejście podziemne, stacja PKP
Prezydent Duda w Olsztynie: dziękuję żołnierzom, funkcjonariuszom SG i policji za ich męstwo

Jestem ogromnie wdzięczny żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej i policji za ich męstwo, za to, że opuszczają swoje domy na całe tygodnie, aby zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim...

Zamknij
RadioOlsztynTV