Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest nowa lista leków refundowanych

31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne znajduje się na najnowszej liście leków refundowanych. Dotyczą one przede wszystkim chorych na raka prostaty, raka płuc, chłoniaki. Ponadto więcej refundowanych leków będą mieli chorzy na Parkinsona, osteoporozę, cukrzycę i chorzy kardiologicznie. Nowa lista refundacyjna weszła dziś w życie.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że na nowej liście refundacyjnej znalazły się leki z zakresu hematologii, hematonokologii oraz onkologii. Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że zostały rozszerzone wskazania dla leków aptecznych stosownych w procedurze in vitro. Te wskazania refundacyjne zostały rozszerzone aż o 13 leków.

Chodzi o to, żeby do naszego nowego programu, na nowych zasadach, pary miały także wsparcie państwa w okresie przygotowawczym, żeby mogły korzystać także z leków refundowanych, przygotowując się do procedury in vitro

– powiedziała minister.

Więcej preparatów na liście refundacyjnej jest też w grupach polskich leków: G1 i G2. W tych grupach łącznie jest prawie 500 leków. W grupie G1, czyli leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytwarzania wykorzystujemy substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski jest więcej 133 leki zawierające 46 substancji czynnych albo ich połączeń. Natomiast grupa G2, czyli leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce, została rozszerzona o 10 prezentacji leku Gensulin.

Lista leków refundowanych jest aktualizowana co 3 miesiące.

Redakcja: A. Niebojewska za IAR

Więcej w zdrowie, lista
Profesor Gałązkowski: chrońmy się przed upałami

Do Polski dotarła fala afrykańskich upałów. Temperatura w całym kraju może dochodzić do 35 stopni. Profesor Robert Gałązkowski, były szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, radzi, aby chronić...

Zamknij
RadioOlsztynTV