Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest e-dowód, e-zwolnienie, będzie e-prawo jazdy? Resort cyfryzacji podaje termin

W tym półroczu wprowadzone zostanie elektroniczne prawo jazdy – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze

– powiedział Zagórski.

Według szefa resortu cyfryzacji, e-prawo jazdy będzie działać tak samo, jak elektroniczny dowód rejestracyjny. Jak tłumaczył kilka tygodni temu, „nie musimy go wozić ze sobą, bo służby mają dostęp do danych w systemie. Przy kontroli drogowej za jego brak nie dostajemy mandatu. Dokładnie tak samo będzie z prawem jazdy. Nie będziemy go mieć przy sobie, a służby sprawdzą nasze uprawnienia w systemie”.

Dodał, że mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego, przypomni np. o zbliżającym się końcu badania technicznego, czy polisy OC, a e-prawo jazdy przypomni natomiast o punktach karnych.

Jak dodał do czasu zmiany odpowiednich przepisów, aby nie wprowadzać zamętu, na razie tradycyjne prawo jazdy trzeba będzie jeszcze mieć przy sobie.

 

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ministerstwo Cyfryzacji, Marek Zagórski, e-prawo jazdy
Ma walczyć z „fake newsami” i dezinformacją. Resort cyfryzacji uruchomił specjalny portal

Strona bezpiecznewybory.pl wystartowała w nowej odsłonie. Jak mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski - witryna powstała by pomagać odróżniać informację od dezinformacji. Można też przez nią zgłosić...

Zamknij
RadioOlsztynTV