Jesień w ogrodzie. Jakie prace są konieczne przed zimą?
Wraz z nadejściem jesieni działkowcy rozpoczęli sezon porządkowy w swoich ogrodach. Przełom września i października to czas kiedy obowiązkowo trzeba m.in. usunąć opadłe, suche liście, okryć przed mrozem wrażliwe krzewy i byliny, a także wykopać niektóre cebulki.
– Pracy jest jednak dużo więcej – podkreśla Piotr Chmielewski, instruktor ds. ogrodnictwa z Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie.
Zaczynamy zbierać marchew, seler, buraki, jabłka ozime, winorośl, choć ona i inne rośliny trochę później w tym roku dojrzewa. Rośliny zaczynają więdnąć, usychać. Powinniśmy się szykować, by wykopać takie rośliny cebulowe, nie zimujące w gruncie tak, jak dalie, begonię bulwiastą czy mieczyki. Również rośliny wrażliwe na mróz powinniśmy zabezpieczyć czy okryć je ściętymi fragmentami drzew iglastych czy usypać kopczyki.
Piotr Chmielewski przypomina także o ostatnich pracach na glebie.
W naszym województwie mamy przeważnie gleby ciężkie, gliniaste. Powinniśmy przekopać obornik. On się wtedy stopniowo rozłoży do wiosny i rośliny zaczną korzystać z tych składników pokarmowych. Jest też taki zabieg, który stosuje się w rolnictwie, czyli pozostawienie gleby ciężkiej w tzw. ostrej skibie. Ona jest wtedy bardziej narażona na działanie warunków silnego mrozu i tworzy się tzw. struktura gruzełkowata. To umożliwia lepszy rozwój roślin, lepsze warunki powietrzno-wodne.
Od początku października do pierwszych przymrozków jest także najlepszym czasem na sadzenie drzew i krzewów owocowych.
Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski