Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Wilk patronem Mostu Południowego na Mierzei Wiślanej. „Zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach Elbląga i Polski”

Fot. PAP/Adam Warżawa

Most południowy na kanale żeglugowym Mierzei Wiślanej nosi od dziś imię śp. Jerzego Wilka, zmarłego w maju posła PiS z Elbląga. W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i szef PiS Jarosław Kaczyński.

Jak mówił wicepremier Jarosław Kaczyński, Jerzy Wilk zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach Elbląga i Polski. Zarówno w Elblągu jak i w swoim życiu dotrzymywał słowa i realizował zapowiedzi.

Trzeba dotrzymywać słowa, trzeba realizować zapowiedzi. Jerzy Wilk właśnie to czynił w Elblągu i dlatego tak bardzo zasłużył na to upamiętnienie (…) na to, żeby ten przekop, ta nowa szansa dla Elbląga i ziemi elbląskiej była wiązana z jego imieniem.

podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński.

00:00 / 00:00

Prezes PiS mówił, że Jerzy Wilk udowodnił, że można swoim życiem uczynić wiele także dla swojej mniejszej ojczyzny.

(…) Jest rzeczą dobrą i potrzebną, by utrwalać pamięć o ludziach, który swoim życiem udowodnili, że można uczynić wiele dla swojej ojczyzny, swojej ziemi, tej mniejszej ojczyzny, że można być aktywnym i służyć innym. Jerzy Wilk był właśnie takim człowiekiem.

00:00 / 00:00

Kaczyński przypomniał, że Wilk był m.in. prezydentem Elbląga, posłem, ale – jak stwierdził – to dalece nie wyczerpuje jego życiorysu i zasług m.in. dla ziemi elbląskiej i ludzi pokrzywdzonych przez los.

Był człowiekiem nie tylko zaangażowanym, pracowitym, rzetelnym, utalentowanym, takim, który potrafi działać, organizować innych, ale był także człowiekiem po prostu dobrym.

Dodał, że Jerzy Wilk odszedł przedwcześnie. Mógł zdziałać jeszcze bardzo wiele dla ziemi elbląskiej i Polski. Odnosząc się do nazwania imieniem Wilka Mostu Południowego, Jarosław Kaczyński stwierdził, że jest to miejsce szczególne z punktu widzenia byłego prezydenta Elbląga. Zaznaczył, że momentem, od którego realizacja tej inwestycji zaczęła być możliwa było zwycięstwo Wilka w wyborach prezydenckich w Elblągu. Wilk co prawda krótko sprawował tę funkcję, ale dotrzymał słowa i zrealizował wszystko, co zapowiedział.

Tu za chwilę, za rok, w pełni ze wszystkimi innymi inwestycjami za 2 lata, powstanie kanał, który wiele lat był projektem i marzeniem wielu ludzi tej ziemi, był projektem i marzeniem także Jerzego Wilka.

Zmarłego posła Jerzego Wilka wspominał także wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Moja podróż z Jerzym rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy pod przewodnictwem pana premiera rządu Jarosława Kaczyńskiego przyjęliśmy pierwszy program wieloletni na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

00:00 / 00:00

Dla upamiętnienia posła Jerzego Wilk, Most Południowy do godziny 19 będzie podświetlony na biało-czerwono.

Jerzy Wilk – były prezydent Elbląga i poseł PiS

Jerzy Wilk, poseł PiS na Sejm RP VIII i IX kadencji, zmarł po długiej chorobie, miał 66 lat. Był wieloletnim samorządowcem, w latach 2013-2014 prezydentem Elbląga. Był wielkim orędownikiem budowy nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany i do Portu Morskiego w Elblągu. Zabiegał o to od czasu, kiedy wszedł do samorządu Elbląga jako radny i potem, kiedy został prezydentem miasta. Potem jego aktywność przeniosła się sejmu, gdzie Jerzy Wilk aktywnie działał m.in. w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w której był wiceprzewodniczącym, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową tej nowej drogi wodnej, która połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. M. Rutynowski

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. PAP/Adam Warżawa

Fot. M. Rutynowski

Autor: M. Lewiński/M. Stankiewicz/K. Kostrzewa, A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska/ B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tablica, most, przekop, Jarosław Kaczyński, Jerzy Wilk
Most Południowy będzie nosił imię Jerzego Wilka

Most Południowy na kanale budowanym na Mierzei Wiślanej będzie nosił imię Jerzego Wilka, elbląskiego samorządowca, posła Prawa i Sprawiedliwości. Zmarły w maju działacz był wielkim orędownikiem...

Zamknij
RadioOlsztynTV