Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: z koalicji można wyjść, ale można też zostać z niej wyrzuconym

Jerzy Szmit. Fot. P. Getka

Z koalicji można wyjść, ale można też zostać z niej po prostu wyrzuconym – tak ultimatum Jarosława Gowina komentował w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Jerzy Szmit, prezes struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.

W sobotę Porozumienie Jarosława Gowina postawiło Prawu i Sprawiedliwości ultimatum, grożąc wyjściem ze Zjednoczonej Prawicy, jeśli nie zostaną spełnione konkretne postulaty.

Zdaniem Jerzego Szmit to ultimatum należy traktować jako grę polityczną.

Źle się dzieje, że zamiast realizować program, to Jarosław Gowin ciągle stara się być w centrum uwagi medialnej. Takie rzeczy, jeżeli byłaby dobra wola, to załatwia się zupełnie inaczej, natomiast to też jest tak, że koalicja obowiązuje w dwie strony. Z jednej strony można z niej wyjść, ale z drugiej można być z niej po prostu wyrzuconym.

Ultimatum postawione przez Jarosław Gowina dotyczy trzech spraw – Porozumienie nie zgadza się na część rozwiązań podatkowych w programie Polski Ład oraz na zakaz funkcjonowania w Polsce firm medialnych spoza Unii Europejskiej. Chce też zmian w finansowaniu samorządów.

Jerzy Szmit podkreślił również, że nie spodziewa się przedterminowych wyborów mimo wspomnianego ultimatum Jarosława Gowina oraz krytycznej wypowiedzi Zbigniewa Ziobry o obecności Polski w Unii Europejskiej. Gość Porannych Pytań mówił, że widać tu chęć podkreślenia swojej odrębności przez koalicjantów – ale nie powinno to doprowadzić do przedterminowych wyborów.

To Prawo i Sprawiedliwość ponosi główny ciężar rządzenia, przede wszystkim na Prawo i Sprawiedliwość głosowali wyborcy, potwierdzają to stale sondaże. A koalicjanci zamiast współpracować, czasem idą w drugą stronę. Musimy z tym żyć, ale na pewno nie buduje to dobrej atmosfery.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, elekcja do Sejmu i Senatu powinna odbyć się w roku 2023.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Jerzym Szmitem

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Jarosław Gowin
Europoseł Karski krytycznie o oświadczeniu Porozumienia

Prawo i Sprawiedliwość może żałować, że zaprosiło Jarosława Gowina na swoje listy - podkreślił warmińsko-mazursko-podlaski europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski. Polityk skomentował oświadczenie Porozumienia, w...

Zamknij
RadioOlsztynTV