Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: Trzeba się cieszyć z każdej złotówki na modernizację dróg

Były wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Fot. Ł.Sadlak

O rozbudowie drogi krajowej numer 16 Borki Wielkie – Mrągowo, funduszu dróg lokalnych oraz inwestycjach kolejowych na Warmii i Mazurach mówił  były wiceminister infrastruktury i budownictwa,  prezes PiS w okręgu olsztyńskim.

Kończy się procedura przetargowa na odcinek S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Jak mówił w Porannych Pytaniach Jerzy Szmit program funkcjonalno-użytkowy ma być gotowy do końca kwietnia.

To pozwoli na rozpisanie przetargu. W sierpniu rozpisany zostanie konkurs na projektowanie i budowanie tego odcinka (…) Pieniądze są zapewnione (…) Jeśli chodzi o odcinek od Mrągowa do Ełku. Na ten cel zapewnione zostały fundusze w wysokości 20 milionów złotych.

Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, powstaną trzy węzły drogowe: Sorkwity, Bagienice i Mrągowo, oraz miejsca obsługi pasażera z możliwością rozbudowy. Budowa odcinka Borki Wielkie – Mrągowo rozpocznie się w przyszłym roku, a w 2021 roku powinniśmy do Mrągowa pojechać dwupasmową, szybką i bezpieczną trasą.

Gość Porannych Pytań mówił także o planach utworzenia funduszu dróg lokalnych. Premier Mateusz Morawiecki znalazł na ten cel 5 miliardów złotych.

Wspólnie z posłami przygotowaliśmy projekt, który zakładał przeznaczanie, co roku, blisko 4 miliardów złotych na drogi, w tym 2 miliardy na drogi lokalne. Mechanizm pozwoliłby na to, że do 10 lat mielibyśmy zmodernizowane wszystkie drogi powiatowe i gminne. To się nie powiodło i projekt ten nie przeszedł przez Sejm. Premier Morawiecki wskazuje na inne źródła finansowania (…) Dziś jest mowa o 5 miliardach w ciągu 18 miesięcy. Z każdej złotówki, która ma iść na modernizację dróg lokalnych trzeba się cieszyć.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Szmitem

00:00 / 00:00

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, pieniądze, Jerzy Szmit
Za 5 lat pojedziemy ekspresową „16” z Olsztyna do Mrągowa

We wtorek minister infrastruktury zatwierdził Program Inwestycji dla odcinka Borki Wielkie - Mrągowo. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, powstaną trzy węzły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV