Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jego odkrycia zmieniły świat. 547 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, najsłynniejszy mieszkaniec Warmii

Fot. Ł. Węglewski

547 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik – astronom, ale także kanonik warmińskiej kapituły, wszechstronnie wykształcony myśliciel: matematyk, ekonomista, lekarz.

Traktat o monetach, tablica astronomiczna, obrona miasta przed atakiem wojsk krzyżackich – to tylko wycinek olsztyńskiej aktywności słynnego uczonego. Na Warmii Kopernik spędził łącznie 40 z 70 lat swojego życia i był to jego najbardziej twórczy okres. Dziś Mikołaj Kopernik pozostaje jednym z Polaków o ogólnoświatowej rozpoznawalności. Imię Kopernika noszą olsztyńskie: miejski szpital, szkoły i Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Poza tym w hołdzie uczonemu wybudowano olsztyńskie planetarium. Obiekt uroczyście otwarto 19 lutego 1973 roku, w 500. rocznicę jego urodzin.

Choć na świat przyszedł w Toruniu, to najbardziej twórczy okres swojego życia spędził na Warmii. Przebywał w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim i we Fromborku, gdzie dziś odbywały się uroczystości związane z urodzinami wybitnego astronoma.

Prócz odczytów, koncertu i pokazu monet z Mikołajem Kopernikiem, otwarto także nowy obiekt. Po 2-letnim remoncie stara wozownia fromborskiego wzgórza katedralnego została przekształcona w galerię sztuki i pracownie artystyczne.
Przypomnijmy, że szczątki Mikołaja Kopernika, po identyfikacji 10 lat temu, zostały powtórnie pochowane w katedrze fromborskiej.

Mikołaj Kopernik

Autor: B. Gajlewska/R.Lesiński
Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w astronom, rocznica, Mikołaj Kopernik, odkrycia
Bliższe spotkania –19.02.2020

Rocznica urodzin wielkiego astronoma to temat, na który z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski. "Wstrzymał słońce, ruszył ziemię...". Dziś przypada 547 rocznica...

Zamknij
RadioOlsztynTV