Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jedno kliknięcie w link kosztowało mieszkankę Olsztyna 20 tys. zł

Mieszkanka Olsztyna straciła 20 tysięcy złotych po tym, jak kliknęła w link otrzymany mailem od oszusta. 41-latka wystawiła do sprzedaży w internecie odzież.

Jak informuje sierżant Andrzej Jurkun z olsztyńskiej komendy policji, już po kilku minutach odezwała się do niej kobieta rzekomo zainteresowana kupnem. Aby dokończyć transakcję, przesłała mieszkance Olsztyna link z logiem strony, która była łudząco podobna do portalu sprzedażowego.

Następnie została przekierowana do podrobionej witryny internetowej banku, gdzie wpisała login i hasło do bankowości internetowej oraz numer karty płatniczej. Ponadto kobieta przekazała kod sms do autoryzacji z potwierdzeniem zalogowania się na aplikację mobilną banku przez nowe urządzenie.

00:00 / 00:00

Dzięki temu oszuści przejęli dostęp do jej środków finansowych. Dopiero po jakimś czasie kobieta zorientowała się, że z jej konta zniknęło 20 tysięcy złotych.

Tymczasem jak wynika z najnowszych badań Krajowego Rejestru Długów, ponad 45 procent z nas otrzymała w ostatnim półroczu podejrzaną wiadomość SMS lub e-mail z prośbą o kliknięcie w podejrzany link. Może to się skończyć tym, że na naszym sprzęcie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które pozwoli oszustom zdobyć wszystkie potrzebne im informacje np. do zaciągnięcia na nasze konto kredytu czy pożyczki. Właściciel wyłudzonych w ten sposób danych, najczęściej dowie się o tym dopiero, gdy dostanie wezwanie do zapłaty.

A dziś po raz szesnasty obchodzimy w Polsce Dzień Ochrony Danych Osobowych.

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w pieniądze, Olsztyn, oszust
Umowa na dworzec Olsztyn Główny podpisana. Co z dworcem autobusowym?

Jest umowa na budowę nowego dworca Olsztyn Główny. Po kilkuletnim procesie projektowania i szukania wykonawcy, Polskie Koleje Państwowe zaczynają tę inwestycję. Dworzec PKP - PKS Olsztyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV