Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden na Jednego, czyli PiS kontra PO. Rozmawiano o decyzji Komisji Europejskiej i dekomunizacji olsztyńskich ulic

Od lewej: Mateusz Mickiewicz (PiS), Jarosław Słoma (PO). Fot. A.Podbielska

Jeden na Jednego, czyli starcie opozycji parlamentarnej z partią rządzącą. Goście audycji rozmawiali o decyzji Komisji Europejskiej, która po raz pierwszy w historii uruchomiła artykuł 7 traktatu o Unii oraz o zaskarżeniu przez Radę Miasta decyzji wojewody warmińsko-mazurskiego w sprawie dekomunizacji ulic.

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

– Mateusz Mickiewicz z Prawa i Sprawiedliwości
– Jarosław Słoma z Platformy Obywatelskiej

Decyzja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska po raz pierwszy w historii uruchomiła wobec Polski artykuł 7 traktatu o Unii.Powodem miało być  uchwalenie przepisów upolityczniających wymiar sprawiedliwości. Wiceprzewodniczący Komisji powiedział, że to trudna decyzja. Pytanie – czy uzasadniona? Teoretycznie z tego powodu Unia może nałożyć na Polskę sankcję. Ale to wymagałoby jednomyślności państw Wspólnoty. Więc sankcji raczej chyba nie będzie.

Dekomunizacja ulic w Olsztynie
Wojewoda na podstawie ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwy 6 olsztyńskich ulic. Rada Miasta wczoraj postanowiła zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego 3 zarządzenia wojewody. Pierwsze – zmieniające nazwę ulicy Dąbrowszczaków na Erwina Kruka. Drugie – zmieniające nazwę ulicy Poznańskiego na profesora Antoniego Trzebiatowskiego. I trzecie – zmieniające nazwę ulicy Pstrowskiego na Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Powód – niezgodność z lokalnym prawem. Nowi patroni dwóch pierwszych ulic umarli mniej, niż 5 lat temu. Natomiast nowa nazwa trzeciej jest zbyt długa, trudna w użyciu i mogłaby mylić się z ulicami Wileńską lub z ulicą Armii Krajowej.

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Słoma
Rząd Mateusza Morawieckiego, ordynacja wyborcza i dekomunizacja olsztyńskich ulic – w audycji My, Wy, Oni

Rząd Mateusza Morawieckiego z sejmowym votum zaufania, ordynacja wyborcza do samorządów przyjęta przez Sejm oraz dekomunizacja  olsztyńskich ulic – to tematy, na które dyskutowali przedstawiciele  partii...

Zamknij
RadioOlsztynTV