Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden na Jednego, czyli PiS kontra Kukiz’ 15. Rozmawiano o dekomunizacji ulic i kontrowersji wokół krzyża z pomnika Jana Pawła II

Od lewej: Mateusz Mickiewicz (PiS), Andrzej Maciejewski (Kukiz’15). Fot. A.Podbielska

Jeden na Jednego, czyli pojedynek na argumenty przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Dyskusje zdominowały dwa tematy: zmiana nazwy ulic w Olsztynie i decyzja francuskiej Rady Stanu o zdjęciu krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Andrzej Maciejewski – Kukiz’ 15
  • Mateusz Mickiewicz – Prawo i Sprawiedliwość, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego

Dekomunizacja ulic

Samorządy miały czas na zmiany nazw ulic do 2 września. W Olsztynie przegłosowano trzy. Patronem ulicy Berlinga stanie się rotmistrz Witold Pilecki. Hibnera zmienią na Pasymską, a ulica Hanki Sawickiej będzie niedługo Wrocławską. Do zmiany są też Dąbrowszczaków, Pstrowskiego, Wyzwolenia, Gotowca, Malewskiego i być może Poznańskiego. Niektórzy konsultują się z wojewodą, który ma sporo do powiedzenia w tej sprawie. Był u niego przedstawiciel ruchu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, byli też Młodzi dla Polski, którzy idą nawet dalej i chcą zmian nazw ulic także tych, których nie opiniował IPN.

Mateusz Mickiewicz – Prawo i Sprawiedliwość

Pan wojewoda jest przekonany, że w tej sprawie trzeba słuchać społeczeństwa. Dlatego słucha wszystkich środowisk. Przychodzą do niego przedstawiciele różnych stowarzyszeń i ruchów. W ostatni poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim gościli przedstawiciele Młodzieży dla Polski, którzy zaproponowali swoje zmiany: za Dąbrowszczaków – ul. Żołnierzy Wyklętych. Również zwracają uwagę, że powinna być zmieniona ulica Pierwszej Dywizji Wojska Polskiego. Na przykład na ulicę Danuty Siedzikówny „Inki”. Jest tez propozycja ulicy Hubera Wagnera, która połączyłaby nas wszystkich, za ul. Zbigniewa Nienackiego.

Ostatnio też pewien portal, który można uznać za nieprzychylny środowisku Prawa i Sprawiedliwości, przeprowadził ankietę dotyczącą zmiany nazwy ulicy Dąbrowszczaków. (…) 78% ankietowanych opowiedziało się za jej zmianą. Więc pan wojewoda nie tyle daje swoje propozycje, a będzie wybierał z propozycji, które dają środowiska społeczne.

Andrzej Maciejewski – Kukiz’ 15

(…) Mam wątpliwości, co do kilku przypadków. Broniłbym Nienackiego, bo mówimy tutaj o człowieku, który był pisarzem. (…) Autor doskonałej serii „Pan samochodzik i …”, do tego związany z regionem. W czambuł nie możemy walić wszystkiego, bo dojdziemy do takich chorych sytuacji, czyli przestaniemy wiedzieć kim jesteśmy i gdzie żyjemy.

Kolejna sprawa – na pytanie: czemu ze strony środowisk prawicowych nie ma propozycji na przykład ulicy Lecha i Marii Kaczyńskich, odpowiedziałem dzięki Bogu. Dlaczego? Tak się składa, że jestem zdania – poczekajmy kilka lat i nie róbmy za życia, czy od razu na świeżo pomników. Tak jak zrobiono z Wałęsą – zrobiono mu krzywo. Przepraszam za określenie, ale to są głupoty. Na pomnik trzeba zasłużyć. (…) To są rzeczy bardzo niebezpieczne i ja bym był ostrożny. Historia pokazuje, że po 20 latach łatwo się zmienia nazwy.

Sprawa krzyża na pomniku Jana Pawła II w Bretanii

Decyzja francuskiej Rady Stanu o zdjęciu krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii podzieliła tamtejsze społeczeństwo. Takiego zdania są francuskie media bez względu na ich sympatie polityczne. Do walki o krzyż włączyła się także Polonia we Francji. Czy próba usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II we Francji to dowód na postępującą laicyzację Zachodu? Jakie mogą być skutki takich przemian?

Posłuchaj całej audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego

 

Redakcja: A.Podbielska

Więcej w papież, Jan Paweł II, krzyż, tożsamość
Olsztyński przedsiębiorca z Francji jest gotów przyjąć kontrowersyjny pomnik papieża

Jest warmińsko-mazurski głos w obronie pomnika papieża-Polaka z Ploermel na zachodzie Francji. Olsztyński przedsiębiorca Alfred Prusik gotów jest przenieść pomnik z Ploermel na teren swojej francuskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV