Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Szarek: Ze strony polskiej nie może być akceptacji działań Stepana Bandery

O konflikcie z ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej dotyczącym zlikwidowanego pomnika UPA w Hruszczowicach oraz jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanie Banderze – mówił w Porannych Pytaniach prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Ukraina blokuje poszukiwania  Polaków pomordowanych przez Ukraińców tłumacząc, że dopóki nie uregulujemy sprawy likwidacji pomnika UPA, który przez 25 lat stał w Hruszczowicach, nie będzie żadnej współpracy. Rząd polski z kolei blokuje wjazd odpowiedzialnym osobom z ukraińskiego IPN na teren Polski. Zdaniem Jarosława Szarka konflikt wygląda poważnie i jest wykorzystywany w do gier politycznych.

Rzeczywiście ten konflikt nabiera gwałtownej formy, ale w sferze wypowiedzi. (…) Pomnik gloryfikował ukraińską powstańczą armię. Spór o niego trwa 25 lat, bo powstał bez zezwolenia odpowiednich instytucji w Polsce. Był nielegalnym pomnikiem i został zburzony. (…) My proponujemy, przeprowadzenie ekshumacji i sprawdzenie, kto spoczywa w tym miejscu. Adekwatnie do tego, co się tam znajdzie – chcemy odbudować odpowiednie upamiętnienie.

Nie ma za to konfliktu na polu archiwalnym – zauważył prezes IPN.

Mamy wiele inicjatyw, podejmowanych wspólnie. Odbywają się spotkania, dyskusje. Rzeczywiście w impasie znalazło się forum polsko – ukraińskie, czyli miejsce gdzie historycy się spotykali co pół roku i dyskutowali nad kwestiami, które po obu stronach budzą pewne spory

Inną kwestią sporną jest postać Stefana Bandery. Według strony polskiej, jest on odpowiedzialny za rzeź na Wołyniu. Strona ukraińska twierdzi, że w tym czasie przywódca powstańczej armii przebywał w obozie hitlerowskim, więc jest to niemożliwe.

Dany przywódca polityczny, stojąc na czele pewnej formacji, zawsze ponosi odpowiedzialność. Ze strony polskiej nie może być akceptacji dla działań Stepana Bandery i ugrupowania, które za nim stało. Natomiast rzeczywiście Ukraina na gloryfikacji tej postaci stara się budować własną tożsamość historyczną. Tu nasze spojrzenia są całkowicie odmienne.

W Porannych Pytaniach prezes IPN mówił także o akcji Wisła i 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jarosławem Szarkiem

00:00 / 00:00

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska, IPN, Ukraina, konflikt, UPA
Sytuacja na Żuławach, problemy asesorów i polityka Polski wobec Ukrainy. O tym w programie My, Wy, Oni

O infrastrukturze przeciwpowodziowej na Żuławach, problemach asesorów i zaostrzeniu polskiej polityki wobec Ukrainy w audycji My, Wy, Oni z politykami. Gośćmy audycji publicystycznej My, Wy, Oni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV