Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janusz Dzisko: Myślę, że niedługo pierwsze osoby ze szpitala zakaźnego w Ostródzie zostaną wypisane i wrócą do swoich domów

Janusz Dzisko – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie.

Zdecydowana większość potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 to są zakażenia importowane – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Janusz Dzisko – warmińsko-mazurski państwowy inspektor sanitarny.

Szef sandepidu potwierdził, że wirus w naszym regionie wykrywany jest głównie u osób wracających z zagranicy.

Zdecydowana większość potwierdzonych zakażeń to są zakażenia importowane, czyli identyfikowane u osób, które wracały z Anglii, Włoch czy też z nart z Austrii. Aczkolwiek pojawił się już pierwszy moment, gdzie mamy kilka przypadków potwierdzonego zakażenia, jako efekt kontaktu z tymi osobami. Możemy powiedzieć, że w niewielkim na szczęście procencie zdarzają się już przypadki zakażeń wewnątrz kraju, wewnątrz województwa.

Janusz Dzisko dodał, że olsztyńskie laboratorium jest w stanie wykonać 200 testów na dobę i jest to liczba jedna z największych w kraju.

– Myślę, że niebawem pierwsze osoby wyleczone z COVID-19 będą mogły opuścić szpital w Ostródzie – powiedział  w Radiu Olsztyn warmińsko-mazurski państwowy inspektor sanitarny. Szef sanepidu przekonywał, że pacjenci czują się dobrze.

Stan tych osób jest powiedziałbym bardzo dobry, ale aby wróciły do środowiska, to ich stan trzeba potwierdzić dwoma ujemnymi wynikami. Te badania są w trakcie. Myślę, że niebawem nastąpi taka sytuacja, że pierwsze osoby ze szpitala zakaźnego w Ostródzie zostaną wypisane i wrócą do swoich środowisk domowych z ujemnymi wynikami.

Janusz Dzisko uspakajał, że w regionie jest wystarczająca liczba respiratorów, a kolejne zostały ostatnio zakupione.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Januszem Dzisko

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Janusz Dzisko, uwaga, pilne
Ministerstwo Zdrowia: 649 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. 15 nowych zakażeń

Liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 649, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 15 osób – podało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Resort...

Zamknij
RadioOlsztynTV