Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jan Krzysztof Ardanowski: W Polsce nie ma współpracy z myśliwymi. Nowe przepisy w sprawie PZŁ są niezbędne

Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. gov.pl

Rolnicy poszkodowani przez suszę nie zostaną bez pomocy, będzie też specjalny program wspierający meliorację w gospodarstwach – zapowiadał w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się także do walki resortu z afrykańskim pomorem świń.

W tym tygodniu rząd ma przyjąć specjalną uchwałę dotyczącą odszkodowań dla rolników, których dotknęła susza. Ale jak podkreśla minister Ardanowski – walką z suszą wymaga również wspierania systemów nawodnień w gospodarstwach:

Rolnicy nie zostaną bez pomocy, rząd jest w tej kwestii zdeterminowany. Natomiast nie można tylko walczyć z suszą płacąc ludziom, którzy ponieśli straty, lecz trzeba zacząć także zapobiegać. Dlatego już od września uruchamiam program wsparcia finansowego do 100 tysięcy złotych na gospodarstwo w przypadku wydatków związanych z wybudowaniem zbiorników na wodę, studni głębinowych, pomp, czy zraszaczy.

Z ubiegłorocznych danych ministerstwa rolnictwa wynikało, że w tym roku susza dotknęła przynajmniej 175 tysięcy gospodarstw w całej Polsce. Dodajmy, że na Warmii i Mazur ten problem ma znacznie mniejszą skalę, niż w innych województwach.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał również, że myśliwi nie wspomagają walki z ASF – należy więc rozważyć delegalizację Polskiego Związku Łowieckiego. Od początku roku wykryto czterdzieści trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach oraz ponad 1500 przypadków tej choroby u padłych dzików. Według ministra Ardanowskiego, myśliwi w zbyt małym stopniu angażują się w odstrzał dzików:

W Polsce nie ma współpracy z myśliwymi. Nowe przepisy w sprawie Polskiego Związku Łowieckiego są niezbędne. Płacimy za maty dezynfekcyjne, płyny, siatki, płoty. Jednak jeśli choroba jest w przyrodzie, odstrzał dzików jest niezbędny, aby opanować tę chorobę.

Województwo warmińsko-mazurskie jest obecnie jednym z regionów najbardziej poszkodowanych przez ASF. Od początku roku na terenie regionu wykryto siedemnaście ognisk tej choroby w gospodarstwach.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Janem Krzysztofem Ardanowskim

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, rolnicy, dofinansowanie, susza, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ASF, Polski Związek Łowiecki
Krzysztof Jurgiel: Jest szansa na zwiększenie dopłat bezpośrednich dla rolników

Straty w rolnictwie spowodowane suszą są podobne do tych z zeszłego roku - zauważył w Porannych pytaniach Radia Olsztyn były minister rolnictwa i rozwoju wsi, europoseł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV