Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakość powietrza wciąż odbiega od normy. Najgorzej jest dziś m.in. w Olsztynie, Ornecie i Dobrym Mieście

Fot. Adobe Stock

Jakość powietrza na Warmii i Mazurach nieco lepsza niż wczoraj, ale wciąż nie jest dobra.

We wtorek służby ochrony środowiska informowały o złej lub bardzo złej jakości powietrza w Olsztynie, Biskupcu i Ełku. Dziś (20 stycznia) jest nieco lepiej, ale wciąż jakość powietrza odbiega od norm. Przekroczone stężenia pyłów notowane są dziś w Olsztynie, Ornecie, Dobrym Mieście, Lidzbarku Warmińskim oraz w Biskupcu.

Specjaliści podkreślają, że to głównie wina tzw. niskiej emisji, czyli starych pieców w domach, opalanych paliwem złej jakości. W poprawie sytuacji ma pomóc rządowy program Czyste Powietrze, realizowany od jesieni 2018 roku.

Na Warmii i Mazurach program cieszy się dużym powodzeniem. Pozwala wymienić źródła ciepła, a dodatkowo można uzyskać dofinansowanie na docieplenie domu, wymianę stolarki okiennej czy montaż instalacji fotowoltaicznej

– mówi Hanna Teodorowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Od momentu uruchomienia programu mieszkańcy Warmii i Mazur złożyli do niego 8 tys. wniosków na 140 mln zł. Dotychczas zaakceptowano wnioski na ponad 120 mln zł, wypłacono prawie 80 mln.

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jakość, ochrona środowiska, dym, powietrze, smog
Wysokie zanieczyszczenie powietrza w regionie. Służby wydały ostrzeżenie dla trzech miast

Fatalna jakość powietrza na Warmii i Mazurach. Wszystko przez panujące od kilku dni mrozy. Służby ochrony środowiska wydały ostrzeżenie dla Olsztyna, Biskupca i Ełku. Poziom tzw....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV