Jakie zmiany czekają urzędników? Szefowa służby cywilnej wyjaśnia
– Pracujemy nad zmianą ustawy o służbie cywilnej – powiedziała Radiu Olsztyn Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa służby cywilnej w Polsce. Minister Noskowska-Piątkowska była w Olsztynie z wizytą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie, gdzie spotkała się z urzędnikami.
Reporter Radia Olsztyn zapytał Anitę Noskowską-Piątkowską, czy zgodnie z oczekiwaniem korpusu wrócą konkursy na wyższe stanowiska urzędnicze, których nie ma od 2016 roku.
Tak, potwierdzam. Pracujemy nad zmianą ustawy o służbie cywilnej. Nie chcemy działać punktowo, ponieważ służba cywilna przez te wiele lat w różnych miejscach nabrała pewnych nawyków, które chcielibyśmy zmienić, to zmiana ustawy będzie szersza. Będzie dotyczyła też zarządzania zasobami ludzkimi, narzędzi kadrowych
– mówiła.
Minister zapowiedziała, że propozycję nowelizacji ustawy o służbie cywilnej będzie przedstawiać wiosną przyszłego roku.
Szefowa służby cywilnej powiedziała, że są miejsca, w których polski urzędnik zarabia zdecydowanie za mało. Przyznała, że pięcioprocentowy wzrost pensji, zaplanowany w budżecie na przyszły rok, nie jest dla urzędników korpusu satysfakcjonujący.
Wiem, że i pracownicy, i związki zawodowe, strona społeczna spodziewały się więcej. Każdy z nas pewnie chciałby zarabiać więcej, natomiast pieniądze to nie jest wszystko. Zrobiliśmy ankietę wśród członków korpusu służby cywilnej i wszyscy zwracają uwagę na wynagrodzenia, natomiast to, za co cenią sobie pracę w służbie cywilnej, to ciekawa praca i stabilność zatrudnienia
– dodała.
Średnie wynagrodzenie w służbie cywilnej w Polsce to 9 353 zł. Pamiętajmy jednak, że to kwota średnia – są urzędnicy, którzy zarabiają dużo mniej, a także tacy, co każdego miesiąca widzą na kontach dużo wyższe sumy.
W polskich urzędach pracuje ponad 119 tysięcy osób. 7,5 tysiąca z nich to urzędnicy korpusu służby cywilnej.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski