Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie są obecnie potrzeby pomocy Ukrainie? Caritas i Bank Żywności odpowiadają

fot. Bank Żywności w Olsztynie

Wciąż płynie pomoc humanitarna zarówno dla uchodźców z Ukrainy, jak i dla tych, którzy zostali w ogarniętym wojną kraju. O aktualnych potrzebach opowiedzieli przedstawiciele Caritas Archidiecezji Warmińskiej i olsztyńskiego Banku Żywności.

Joanna Mackiewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej podkreśla, że dużą popularnością cieszy się akcja „Paczka dla Ukrainy”.

Polega na przygotowaniu bardzo konkretnego zestawu produktów i dostarczeniu do nas w zapakowanym pudle. Rozdaliśmy już ponad 2,5 tysiąca takich kartonów, z których już 400 do nas wróciło. Mamy nadzieję, że w tym tygodniu uda się pierwszą partię wysłać do magazynu centralnego, żeby mogły wyruszyć do odbiorców w Ukrainie.

00:00 / 00:00

Akcja pomocowa trwa także w olsztyńskim Banku Żywności, o której opowiedział Karol Fryta – specjalista do spraw komunikacji.

Przyjmujemy pomoc przede wszystkim żywnościową, jak i również artykuły higieniczne i inne dary, które do nas trafiają. Cały czas w magazynie przy ul. Gietkowskiej w godzinach 12-18 można nas odwiedzić i przynieść dary.

00:00 / 00:00

Co konkretnie jest teraz potrzebne? Odpowiada Karol Fryta.

Na początku ogłaszaliśmy i przyjmowaliśmy pomoc długoterminową, która była kierowana do miejsc ogarniętych wojną. Natomiast teraz powoli zmieniamy swoje zapotrzebowanie – zaczynamy przyjmować żywność krótkoterminową. Tę żywność zaczynamy kierować do uchodźców, którzy znaleźli się na terenie naszego województwa.

00:00 / 00:00

Przykłady niezbędnych produktów wymieniła Joanna Mackiewicz z Caritas.

Produkty wszystkich rodzajów – od żywności trwałej przez produkty dla dzieci, środki higieny, czyli rzeczy, które mogą być nam na co dzień potrzebne. Słyszymy, że zaczyna tam brakować żywności, w tym żywności dla dzieci. Każde z tych produktów na pewno się tam przyda.

00:00 / 00:00

Listy potrzebnych produktów znajdują się na stronach internetowych organizacji, które prowadzą akcje humanitarne dla Ukrainy.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, wojna, dary, Ukraina, uchodźcy, Caritas Archidiecezji Warmińskiej
Giżycko powiększa ofertę atrakcji dla dzieci z Ukrainy

Rośnie oferta mazurskich placówek edukacyjnych skierowana do uchodźców z Ukrainy. Najnowsza propozycja to spotkania w Młodzieżowym Klubie Integracji Społecznej "Pełna Chata" w Giżycku. Giżycki Klub przygotował...

Zamknij
RadioOlsztynTV