Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaka jest sytuacja na rynku zatrudnienia w Olsztynie?

Jaka jest sytuacja na rynku zatrudnienia w Olsztynie?

Olsztyn to główne miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Z tego względu stanowi największy i najważniejszy ośrodek gospodarczy w tej części kraju. Daje to stosunkowo dobre perspektywy zatrudnienia. Sytuacja na tamtejszym rynku pracy, w porównaniu z tą panującą w całym województwie, jest zadowalająca. W jakich branżach najłatwiej o zdobycie zajęcia zarobkowego w Olsztynie?

Jaka jest stopa bezrobocia w Olsztynie?

W 2020 roku sytuacja na rynku pracy nie tylko w Olsztynie, lecz także w całym kraju znacząco się pogorszyła. Było to związane z kryzysem wywołanym przez wybuch i rozwój pandemii koronawirusa. Widoczna poprawa nastąpiła dopiero w drugiej połowie 2021 roku. Z kolei rok 2022 przyniósł pewną stabilizację.

Obecnie stopa bezrobocia w Olsztynie utrzymuje się na poziomie 2,2% (dane na kwiecień 2022 roku). To dobry wynik w porównaniu z sytuacją w kraju. Na terenie Polski bezrobocie w tym samym okresie wyniosło bowiem 5,2%. Z kolei w całym województwie warmińsko-mazurskim było jeszcze wyższe – wynik to aż 8,3%. Wynika z tego, że choć w regionie sytuacja na rynku zatrudnienia wciąż nie należy do najlepszych, praca w Olsztynie jest dostępna. Duża część mieszkańców tego miasta nie powinna więc mieć znaczących problemów ze znalezieniem zajęcia zarobkowego.

Jakie firmy oferują pracę w Olsztynie?

W województwie warmińsko-mazurskich rozwijają się przede wszystkim rolnictwo oraz przedsiębiorstwa związane z turystyką czy zajmujące się świadczeniem i dostarczaniem różnego typu usług. Podobne firmy działają też w samym Olsztynie. Oprócz tego w mieście oferty zatrudnienia proponują m.in. podmioty handlowe, budowlane, świadczące opiekę medyczną, techniczne czy związane z przetwórstwem (o charakterze rolno-spożywczym i przemysłowym).

Jakie profesje uznawane są w Olsztynie za deficytowe, a jakie za nadwyżkowe?

Warto również wspomnieć, że w Olsztynie jest wiele tzw. zawodów deficytowych. Mianem tym nazywa się profesje, w których brakuje rąk do pracy. Innymi słowy, zapotrzebowanie na pracowników na dane stanowiska przewyższa liczbę osób, które są gotowe do objęcia takich posad.

Każdego roku lista prognozowanych profesji deficytowych dla danego regionu i poszczególnych, największych miast jest publikowana w raporcie „Barometr zawodów”. Zgodnie z danymi, w 2022 roku w Olsztynie nadwyżkę ofert pracy można spotkać w bardzo wielu branżach. Dotyczy ona m.in. magazynierów, kierowców, kucharzy, monterów, mechaników, elektryków, murarzy, operatorów maszyn, księgowych, pracowników fizycznych, pielęgniarek, budowlańców, ratowników medycznych, spawaczy, cieśli, ślusarzy, spedytorów, kasjerów psychologów czy fizjoterapeutów. Przekrój stanowisk jest więc naprawdę duży. Przedstawiciele takich zawodów nie powinni mieć problemu ze zdobyciem zatrudnienia.

A co z tzw. profesjami nadwyżkowymi, czyli takimi, w których liczba osób chętnych do pracy przewyższa potrzeby pracodawców? Wiadomość dla pracowników z Olsztyna jest dobra. W mieście tym nie odnotowano tego typu zawodów.

Artykuł sponsorowany

Więcej w praca, bezrobocie
Elżbieta Gelert: maleje motywacja do pomagania uchodźcom wojennym z Ukrainy

Spadek motywacji widać po mniejszych zbiórkach np. na pomoc medyczną, a także w codziennych działaniach na rzecz osób, które mieszkają w Polsce - zauważyła goszcząca w...

Zamknij
RadioOlsztynTV