Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zostać żołnierzem, strażakiem, policjantem czy pogranicznikiem?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Wcielenie żołnierzy na 16-dniowe szkolenie podstawowe do Wojsk Obrony Terytorialnej (7 kwietnia 2018 r.). Fot. Monika Jabłońska

Kandydat do służb mundurowych powinien legitymować się wykształceniem minimum średnim, nieposzlakowaną opinię i obywatelstwem polskim.

kom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Fot. Przemysław Getka

Jak wstąpić do policji, gdzie szukać informacji i jak wygląda cała procedura? O tym opowiadał komisarz Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i gość Izabeli Malewskiej.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Starszy kapral Kazimierz Białkowski z 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Fot. A. Podbielska

Wojska Obrony Terytorialnej są jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych w Polsce. Obecnie WOT liczą około 15 tysięcy żołnierzy.

Starszy kapral Kazimierz Białkowski z 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej był gościem w Bliższych spotkaniach.

I. Malewska: Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

K. Białkowski: Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą terytorialnej służby wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników. W szeregach WOT mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie jak i te, które dopiero szukają pomysłu na życie.

I. Malewska: Krótko mówiąc wcale nie trzeba rezygnować z dotychczasowej pracy zawodowej, żeby w szeregi wojska wstąpić?

K. Białkowski: Jest to właśnie taki fajny początek dla osób, które kończą gdzieś tam szkołę średnią i próbują znaleźć pomysł na życie – zacząć, zobaczyć, może to akurat to, co w życiu chcę robić. Po prostu próbować, jeśli komuś się nie spodoba w każdej chwili może od tego odstąpić.

I. Malewska: Zanim staniemy się elementem tej formacji należy pierwsze kroki skierować – właśnie dokąd?

K. Białkowski: Właśnie do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Ja bym jeszcze proponował – zanim takie osoby pójdą do WKU – niech dowiedzą się więcej co tam będą robiły. Zapraszam na stronę www.terytorialsi.mil.pl. Tutaj już będą informacje jak się przygotować, o czym poczytać, czego się dowiedzieć. I wtedy jak się pójdzie do odpowiedniej dla tego regionu WKU.

I. Malewska: Idziemy albo zaglądamy na stronę internetową, tam pierwsze informacje znajdziemy. Gromadzimy dokumenty, ale są warunki, które musimy spełnić?

K. Białkowski: Tak, przede wszystkim obywatelstwo polskie. Osoba musi być pełnoletnia, nie może być karana, zdrowa i fizycznie i psychicznie.

Posłuchaj rozmowy

 

Małgorzata Busz z Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

Teraz o rekrutacji do straży pożarnej. Małgorzata Busz z Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie była gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: Wstąpić można jak najbardziej, ale na pewno nie jest to praca dla każdego. Od czego zacząć, kiedy w głowie pojawia się myśl, że właśnie w tej formacji chcielibyśmy pracować?

M. Busz: Zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej www.kwpsp.olsztyn.pl, gdzie jest zakładka nabór do służby. Tam znajdują się wszystkie informacje, które kandydat chciałby uzyskać myśląc o służbie w Państwowej Straży Pożarnej.

I. Malewska: Są takie żelazne podstawowe zasady. Trzeba być osobą niekaraną, pełnoletnią i trzeba mieć zdrowie do wykonywania takiej pracy. Co jeszcze?

M. Busz: Wykształcenie średnie – to też jest minimum. Niekaralność i tak jak pani mówi to orzeczenie, które następuje na końcu zaświadczające o zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby.

I. Malewska: Co nas czeka podczas naboru?

M. Busz: Na stronie naszej komendy wojewódzkiej umieszczono wszystkie ogłoszenia z całego regionu. Każda jednostka, która ma taką potrzebę zorganizowania naboru do służby, prosi nas o umieszczenie swojego ogłoszenia właśnie w tej zakładce. Co nas czeka? Przede wszystkim test sprawności fizycznej – podciąganie na drążku, tzw. beep test, który bada wytrzymałość kandydata oraz bieg po kopercie. To jest koperta o wymiarach 3 na 5 metrów. Pełen opis znajduje się w tej informacji na stronie. Sprawność fizyczną badamy w sposób szczegółowy.

I. Malewska: Dlatego, że będzie ona kluczowa później podczas akcji?

M. Busz: Dokładnie. Dodatkowym elementem w naborze jest test wiedzy. Zawiera 20 pytań, każde ma 4 odpowiedzi, z czego tylko jedna jest prawdziwa – a więc nie jest skomplikowane. W teście trzeba zaliczyć minimum połowę.

Posłuchaj rozmowy

 

Kapitan Mirosława Aleksandrowicz – rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Fot. A. Podbielska

Jeżeli kandydat ubiegający się do straży granicznej ma mniej niż 35 lat, posiada obywatelstwo polskie, ukończoną szkołę średnią, nie jest karany za przestępstwo po ukończeniu dwuetapowej procedury kwalifikacyjnej ma szansę wstąpić w szeregi straży granicznej i założyć mundur funkcjonariusza – powiedziała Kapitan Mirosława Aleksandrowicz – rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie.

Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej cały czas prowadzi nabór do służby. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.wmstrazgraniczna.pl w zakładce „nabór do służby”.

Posłuchaj rozmowy


Redakcja: A. Podbielska za D Kucharzewska

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w służba
Zostań żołnierzem RP. Jak wygląda służba w wojsku?

Dziś w Bliższych spotkaniach o akcji Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem RP”. Major Jacek Wieliczko, oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie był gościem Krzysztofa Kaszubskiego....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV