Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?
65 gmin i 8 powiatów z województwa warmińsko – mazurskiego zgłosiło się do programu „Asystent osoby niepełnosprawnej”. Na program przeznaczono 505 milionów złotych.
Życie codzienne osób niepełnosprawnych wiąże się z wieloma ograniczeniami. Rola asystenta wspierającego osobę z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach jest bardzo ważna. Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, wyjaśnił na antenie Radia Olsztyn, jakie kwalifikacje musi spełniać asystent.
Są to osoby, które mogą potwierdzić swoje kwalifikacje w kierunkach takich jak: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta. Trzeba posiadać przynajmniej półroczne doświadczenie
– zaznaczył rzecznik.
Krzysztof Guzek dodał, że praca asystenta to przede wszystkim misja.
To osoba, która ma pomagać w codziennych czynnościach życiowych, w celu uzyskania jak największej samodzielności osoby niepełnosprawnej. To pomoc np. przy załatwianiu spraw urzędowych czy umożliwieniu korzystania z dóbr kultury.
Na realizację Programu „Asystent Osoby Niepełnosprawnej” Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył 505 milionów złotych.
Autor: M. Świniarski
Redakcja: Ł. Sadlak