Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie burzy?
Po nawałnicach, jakie przeszły przez nasz region, strażacy mieli kilkadziesiąt interwencji, głównie dotyczących połamanych drzew i podtopień. W najbliższym czasie upałom mogą znów towarzyszyć gwałtowne zjawiska atmosferyczne.
Nie zapominajmy o tym, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich. Jeśli zbliża się burza, najlepiej zostać w domu. Jeśli zaskoczy nas w terenie, też powinniśmy wiedzieć, co robić – przypomina starszy kapitan Grzegorz Różański z Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.
Nigdy nie chrońmy się pod drzewami. Drzewo jest jak antena, w którą może uderzyć piorun. Jeżeli jesteśmy na otwartym terenie powinniśmy poszukać jakiegoś zagłębienia. Jeżeli nie jest to możliwe, powinniśmy kucnąć ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Pamiętajmy, ze bardzo dobrym miejscem schronienia jest auto
– wyjaśnił Grzegorz Różański.
Ważne jednak, by samochód nie był zaparkowany pod drzewem.
Warto też zainstalować aplikację na telefon, która na bieżąco informuje o zbliżających się niebezpieczeństwach – wskazuje Ryszard Seniuć z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Operatorzy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przez całą dobę umieszczają informacje o ostrzeżeniach z IMGW.
Bezpłatna aplikacja Regionalnego Systemu Ostrzegania dla trzech najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych smartfonów dostępna jest za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy.
Posłuchaj wypowiedzi
Zobacz też poradnik RCB – >>> BURZA – jak się zachować
Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Sztuczna inteligencja w lasach. Pomaga wykrywać pożary, ale nie zastąpi ludzi
-
Bezpieczniej na wodzie. Aplikacja „Żegluj!” wspiera żeglarzy i ratowników
-
Jak bezpiecznie spędzić lato? Wkrótce kolejna edycja festynu dla uczniów
-
Inwestycje w bezpieczeństwo. Warmia i Mazury zyskają na miliardach z programu SAFE























![Smaki Warmii i Mazur znów opanują Olsztyn [PROGRAM] Smaki Warmii i Mazur znów opanują Olsztyn [PROGRAM]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FDSC04861.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)





