Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zachować się podczas burzy? Gdzie i kiedy szukać schronienia?

Fot. pixabay.com

Synoptycy ostrzegają – najbliższe dni w całej Polsce przyniosą wysokie temperatury. Niestety fali upałów mogą towarzyszyć także burze.

Dlatego Natalia Pilguj z grupy Polskich Łowców Burz przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wyładowań atmosferycznych:

Nie należy czekać do ostatniej chwili. Szukajmy schronienia już wtedy, gdy widzimy zbierające się chmury. Najlepiej, żeby był to budynek. Nie stajemy pod wysokimi obiektami, jak drzewa czy słupy energetyczne, bo one mogą ściągać wyładowania.

00:00 / 00:00

Jeżeli burza złapie nas na otwartej dużej przestrzeni, powinniśmy przykucnąć trzymając nogi złączone likwidując tym samym tzw. napięcie krokowe. Podczas burzy nie wolno także biegać. Jeśli się przemieszczamy, należy iść małymi krokami trzymając nogi stosunkowo blisko siebie.

Ponadto powinniśmy unikać stawiania aut pod drzewami, usunąć z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie, a także zrezygnować z korzystania z urządzeń elektrycznych podpiętych do prądu.

 

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w burza, zagrożenie
Potężna ulewa w Olsztynie i okolicach. Strażacy interweniowali prawie 30 razy

Nad Olsztynem i powiatem olsztyńskim późnym popołudniem przeszła gwałtowna burza z bardzo silnymi porywami wiatru. Strażacy wzywani byli prawie 30 razy do usuwania skutków nawałnicy. Były...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV