Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak zabezpieczyć obszary depresyjne? Wójtowie szukają wsparcia

Wójtowie najniżej położonych gmin w Polsce spotkali się z szefem Gabinetu Politycznego Premiera. Tematem rozmowy z ministrem Krzysztofem Kubowem było zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszarów depresyjnych.

Zaproszenie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymali wójtowie gmin Elbląg, Markusy i Gronowo Elbląskie oraz poseł Leonard Krasulski. Jak podkreślili, spotykają się z coraz większym zrozumieniem problemu.

Jeszcze do niedawna kwestia zagrożenia powodziowego na Żuławach Elbląskich wracała przy okazji cofki, sezonowych opadów czy drobnych uszkodzeń wałów. Samorządowcy cierpliwie czekali na dofinansowanie koniecznych prac, bo codziennie oni, strażacy czy służby techniczne Wód Polskich znajdowali nowe szkody, których sprawcami są przede wszystkim bobry.

Czara goryczy przelała się, kiedy w październiku zapadł się wał na rzece Tinie. Gminy Elbląg, Gronowo Elbląskie i Markusy są najniżej położonymi w Polsce terenami rolnymi, które przynoszą wysokiej jakości plony. Ta działalność jest możliwa tylko przy dobrej melioracji i zabezpieczeniu przed zalewaniem i podtapianiem przez wszechobecną na Żuławach wodę.

W ubiegłym tygodniu wójtowie zostali zaproszeni do udziału w sejmowej komisji rolnictwa w tej samej sprawie. A wcześniej w Jegłowniku odwiedził ich Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk. Na bieżąco są też kontakcie z wojewodą warmińsko-mazurskim.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w powódź, depresja
Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

- Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w...

Zamknij
RadioOlsztynTV