Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak wygląda życie z celiakią? Posłuchaj audycji Diagnoza

W audycji Diagnoza o chorobie, w której jedynym lekarstwem jest dieta bezglutenowa. Chodzi o celiakię, z którą zmaga się przynajmniej jedna na 100 osób.

Najczęściej rozpoznawana jest u dzieci, ale może ujawnić się w każdym wieku. Ze względu na niespecyficzne objawy część osób nie wie, że choruje, czym naraża się na poważne problemy zdrowotne. Dieta bez glutenu w przypadku osób z celiakią to nie fanaberia czy uleganie modzie lansowanej przez celebrytów, to po prostu konieczność.

Jak wygląda życie z celiakią? Jak się ją diagnozuje i jakie powikłania może wywołać?

Gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej byli: dr hab. prof. UWM Elżbieta Jarocka-Cyrta, która kieruje Kliniką Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, Anna Marczewska – dietetyczka z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, która również choruje na celiakię oraz Aleksandra Boniewska-Wołowiec, która jest koordynatorką Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej w regionie, mama dziecka z celiakią.

Audycji Diagnoza można słuchać w każdą środę po godzinie 22.

Posłuchaj audycji

Diagnoza – Celiakia

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

 

Więcej w zdrowie, choroba, gluten
W urzędzie wojewódzkim o zdrowiu i jedzeniu. Odbyła się konferencja „Czy wiesz, co jesz?”

"Czy wiesz, co jesz?" - takie pytanie zadają organizatorzy konferencji w Olsztynie. Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zaprosił wszystkie służby odpowiedzialne za żywność i producentów...

Zamknij
RadioOlsztynTV