Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie? Eksperci rozmawiają o tym w Olsztynie

Fot. K. Grabowska

Eksperci od przeciwdziałania przemocy rozmawiają w Olsztynie o zmianach, które wprowadziła nowelizacja ustawy antyprzemocowej. Zapisy obowiązują od 22 czerwca i zmieniają podejście do wielu kwestii.

Wymieniając najważniejsze sierżant sztabowy Izabela Cyganiuk z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie mówiła o większych kompetencjach policjantów, którzy podczas interwencji mogą wobec sprawcy przemocy wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania.

Dzieje się to coraz częściej i pomaga zapewnić szybszą ochronę osobom, które są krzywdzone

– wyjaśniła.

Kolejną nowością jest zmiana określenia przemocy w rodzinie na przemoc domową, co pozwala skuteczniej przyglądać się trudnym sytuacjom, które dzieją w czterech ścianach. Zmieniono też podejście do świadka przemocy, który teraz wprost nazwany jest ofiarą.

Psycholog Anna Tokarczyk wyjaśniała, że zmiana prawa pozwala spojrzeć na dziecko, które wychowuje się w dysfunkcyjnej rodzinie z innej perspektywy. Te, które widzi kłótnie rodziców, to że w domu między jego rodzicami dochodzi do rękoczynów powoduje u niego lęk i poczucie bezsilności i braku bezpieczeństwa.

Dzięki wprowadzonym zmianom – jak dodał dr Marek Modant, specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej – możliwe jest szybsze opracowania planów pomocowych i wsparcie małoletniego.

Obserwator-ofiara potem powiela te schematy. Badania pokazują, że dzieci wyrastające w destrukcyjnych domach, w dorosłym życiu wchodzą w takie same toksyczne relacje

– wskazał.

O tym, że krzywdzonych w ten sposób dzieci jest coraz więcej, mówił też Ryszard Jabłoński – ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jego zdaniem po zmianie prawa czas na szkoły, gdzie dzieci powinny uczyć się pracować ze swoimi emocjami. To dziś największy problem, który prowadzi do wielu destrukcyjnych zachowań. W skali kraju sukcesywnie wzrasta liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży między 13. a 18. rokiem życia.

Rocznie 150 młodych osób w ten sposób odbiera sobie życie, to najwyższy wynik od 15 lat.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Urząd Wojewódzki
I Festiwal Pieśni Patriotycznej. Do Olsztyna zjechali rozśpiewani seniorzy

W Olsztynie zakończył się I Wojewódzki Senioralny Festiwal Pieśni Patriotycznej. Jego organizatorem była Fundacja "Otwarte Dłonie", która aktywizuje różnego rodzaju środowiska, w tym seniorów. Fundacja "Otwarte...

Zamknij
RadioOlsztynTV