Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemców? Podpowiada to straż graniczna

Straż graniczna rozpoczęła cykl spotkań informacyjnych dla pracodawców, fot. Kinga Grabowska

W wielu branżach brakuje rąk do pracy. Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur chętnie zatrudniają więc cudzoziemców, głównie zza wschodniej granicy. Kontrole wykazują w tym wiele nieprawidłowości. Dlatego straż graniczna rozpoczęła cykl spotkań informacyjnych.

Odwiedzili m.in Iławę, gdzie w Urzędzie Pracy spotkali się z przedsiębiorcami z miasta. Zainteresowanie było bardzo duże. Z brakiem ludzi do pracy od dłuższego czasu boryka się m.in Marcin Kopera, który w Iławie prowadzi przedsiębiorstwo budowlane. Pan Marcin zatrudnia już trzech obywateli Ukrainy, obecnie szuka kolejnych 10 cudzoziemców, a jeśli ci sprawdzą się zapewnia zatrudnienie kolejnym osobom.

Statystyki pokazują, że w ubiegłym roku 2/3 wniosków o pobyt czasowy w Polsce uzasadnionych był chęcią podjęcia pracy. W tym roku w naszym kraju pracować chce ponad 40 tysięcy cudzoziemców. 80 procent zezwoleń na pracę przed rokiem dotyczyło obywateli Ukrainy, którzy pracują też na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy przez pracodawcę. W 2015 roku takich oświadczeń było 3 tysiące, w 2016 prawie 9 tysięcy. Do maja tego roku do urządów pracy wpłynęło ponad 8 tysięcy oświadczeń.

Najważniejsze  jednak, by cudzoziemców zatrudniać legalnie. Chorąży sztabowy straży granicznej w Kętrzynie Sylwester Orzechowski tłumaczy, że każdy cudzoziemiec zobowiązany jest do posiadania dokumentów dotyczących wykonywania pracy, są to rejestrowane w powiatowych pośredniakach oświadczenia na pracę lub wydane przez wojewodę warmińsko-mazurskiego zezwolenia na pracę na terytorium RP.

Mimo kar finansowych nakładanych na pracodawców ich nieuczciwość i nielegalność zatrudnienia w ich firmach wciąż jest bardzo dużym problemem. Do końca czerwca tego roku funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej straży granicznej w całym regionie przeprowadzili ponad 80 kontroli legalności zatrudnienia. Nieprawidłowości stwierdzili w ponad 60 przypadkach.

Jutro spotkanie pograniczników z pracodawcami odbędzie się w Olsztynie. W sierpniu funkcjonariusze straży granicznej odwiedzą urzędy pracy w Gołdapi, Mrągowie, Piszu, Kętrzynie i Bartoszycach.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej.

Autor: Kinga Grabowska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cudzoziemcy, straż graniczna
„Podróż dookoła świata” w ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie

Zorganizowany, w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie, Światowy Dzień Ludności był okazją przełamania barier kulturowych i językowych. Przebywający w Kętrzynie cudzoziemcy pochodzą z Chin, Somalii,...

Zamknij
RadioOlsztynTV