Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak gospodarować energią, by oddychać czystym powietrzem?

Powietrze na Warmii i Mazurach jest jednym z czystszych w Polsce. Niestety właśnie rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, kiedy jego jakość gwałtownie się pogarsza.

Winne są przestarzałe przydomowe lub komunalne systemy grzewcze, które emitują do atmosfery szkodliwe substancje. W Olsztynie zakończyło się ogólnopolskie spotkanie koalicji na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią. Jednym z głównych tematów dyskusji było opracowanie sposobów ograniczenia emisji szkodliwych substancji przez lokalne systemy grzewcze.

– Jednym z rozwiązań byłoby przejście na ogrzewanie z wykorzystaniem nowych technologii – uważa Andrzej Koniecko, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej w Olsztynie.

Andrzej Guła
, prezes Instytutu Ekonomii Środowiska w Krakowie jest przekonany, że problem emisji szkodliwych substancji przez lokalne systemy grzewcze jest bagatelizowany przez większość mieszkańców.

Wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas uważa, że sposób ogrzewania budynków w gminie, ze względu na budowę turystycznego wizerunku, wymaga szybkiej zamiany, ale potrzebne są tu także rozwiązanie ogólnokrajowe.

Posłuchaj raportu Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z Warmii i Mazur oraz członkowie i doradcy agencji oraz organizacji proekologicznych z całego kraju. (kkasz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w energia, komin, ekologia, dym
W Ełku o odnawialnych źródłach energii

Na temat przyszłości odnawialnych źródeł energii w północno-wschodniej Polsce dyskutowali w Ełku samorządowcy, ekolodzy i specjaliści z dziedziny energetyki. Przy okazji można było obejrzeć nowinki techniczne...

Zamknij
RadioOlsztynTV