Jak gospodarować energią, by oddychać czystym powietrzem?
Powietrze na Warmii i Mazurach jest jednym z czystszych w Polsce. Niestety właśnie rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, kiedy jego jakość gwałtownie się pogarsza.
Winne są przestarzałe przydomowe lub komunalne systemy grzewcze, które emitują do atmosfery szkodliwe substancje. W Olsztynie zakończyło się ogólnopolskie spotkanie koalicji na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią. Jednym z głównych tematów dyskusji było opracowanie sposobów ograniczenia emisji szkodliwych substancji przez lokalne systemy grzewcze.
– Jednym z rozwiązań byłoby przejście na ogrzewanie z wykorzystaniem nowych technologii – uważa Andrzej Koniecko, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej w Olsztynie.
Andrzej Guła, prezes Instytutu Ekonomii Środowiska w Krakowie jest przekonany, że problem emisji szkodliwych substancji przez lokalne systemy grzewcze jest bagatelizowany przez większość mieszkańców.
Wójt gminy Ostróda Bogusław Fijas uważa, że sposób ogrzewania budynków w gminie, ze względu na budowę turystycznego wizerunku, wymaga szybkiej zamiany, ale potrzebne są tu także rozwiązanie ogólnokrajowe.
Posłuchaj raportu Krzysztofa Kaszubskiego
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów z Warmii i Mazur oraz członkowie i doradcy agencji oraz organizacji proekologicznych z całego kraju. (kkasz/bsc)