Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak będzie przebiegać północna obwodnica Olsztyna? Głos w tej sprawie mają dwa samorządy

fot. P. Getka

Którędy będzie przebiegała północna obwodnica Olsztyna? Trwa przygotowywanie studium korytarzowego – to czas na zdecydowanie, czy lepiej, by droga została poprowadzona po wschodniej – czy też zachodniej stronie miasta.

Głos w tej sprawie mają samorządy Dywit i Olsztyna – wyjaśnił rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Karol Głębocki:

Obecnie w korytarzu zachodnim rozpatrywane są 4 warianty obwodnicy Olsztyna i Dywit, natomiast od wschodniej strony rozpatrywanych jest 7 wariantów obwodnicy Olsztyna i 3 warianty obwodnicy Dywit. W listopadzie swoje uwagi i rekomendacje przekazały Dyrekcji samorządy Olsztyna i Dywit.

00:00 / 00:00

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślał przede wszystkim, że miasta nie stać na taki wariant, który wymagałby finansowania budowy miejskich odcinków drogi.

Nie chcielibyśmy takiego rozwiązania, żeby obwodnica przechodziła w granicach administracyjnych miasta Olsztyna jako droga główna przyspieszona i żebyśmy jako olsztynianie musieli płacić za nią.

00:00 / 00:00

Jeśli droga będzie klasy ekspresowej – to koszty jej budowy będą w całości po stronie Skarbu Państwa – i do tego dąży Olsztyn. Innym rozwiązaniem jest poprowadzenie trasy poza granicami administracyjnymi Olsztyna.

Wójt gminy Dywity Daniel Zadworny zdecydowanie opowiada się za poprowadzeniem obwodnicy po zachodniej stronie.

Każdy niemal wariant wschodzi przebiega przez albo bardzo blisko miejscowości, które są już mocno zaludnione, czyli Różnowo, Myki, Słupy, Zalbki, Wadąg czy Kieźliny. W związku z tym większej analizie poddaliśmy warianty zachodnie.

00:00 / 00:00

Oba wskazują korytarz zachodni jako lepszy. GDKKiA zastrzega, że jeszcze wszystkie warianty są możliwe i planuje organizować wiosną spotkania informacyjne dla mieszkańców.

Budowa obwodnicy Olsztyna i Dywit ma powstać w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Północna obwodnica Olsztyna ma mieć około 20 km. Prace przygotowawcze do budowy tej drogi przewidziane są na lata 2021-2025, a sama realizacja na lata 2026-2030.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Dywity
Pod prąd al. Warszawską. 22-latka straciła prawo jazdy

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na ul. Warszawskiej w Olsztynie. Młoda kobieta na skrzyżowaniu wjechała „pod prąd” i kontynuowała jazdę. Świadkami tego manewru byli policjanci grupy SPEED....

Zamknij
RadioOlsztynTV