Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

IPSOS: KO wygrała wśród młodszych wyborców, seniorzy siłą PiS-u

Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Koalicja Obywatelska wygrała wśród młodszych wyborców – wynika z opublikowanego w niedzielę badania pracowni IPSOS. KO dostała najwięcej głosów w grupie wiekowej 18-29 lat, a także wśród trzydziesto- i czterdziestolatków. Prawo i Sprawiedliwość dostało najwięcej głosów od 50-latków, a także wśród wyborców w wieku 60 i więcej lat.

Z opublikowanego w niedzielę badania pracowni IPSOS wynika, że wśród wyborów w grupie wiekowej 18-29 lat najwięcej głosów – 24,2 proc. oddano na kandydatów Koalicji Obywatelskiej. 21,6 proc. głosów w tej grupie dostało Prawo i Sprawiedliwość, 16,9 proc. głosowało na Trzecią Drogę, 15,4 proc. otrzymała Konfederacja i Bezpartyjni, 12,7 proc. głosów młodych oddano na lewicę, 5 proc. na inne samorządy, a 4,2 proc. – Bezpartyjni Samorządowcy.

W grupie wyborców 30-39 lat również najwięcej głosów uzyskała Koalicja Obywatelska, która otrzymała 28,3 proc. poparcia, PiS – 26,4 proc., a Trzecia Droga 16,6 proc. Konfederacja i Bezpartyjni otrzymali 11,9 proc. głosów, Lewica 7,8 proc. Na inne komitety trzydziestolatkowie oddali 5 proc. głosów, a na Bezpartyjnych Samorządowców 4 proc.

Wyborcy w wieku od 40 do 49 lat najczęściej głosowali na KO, która otrzymała 32,8 proc. głosów tej grupy. PiS dostał 29,8 proc. głosów czterdziestolatków, Trzecia Droga 15,8 proc., Konfederacja i Bezpartyjni 7,5 proc. Lewica w tej grupie wiekowej dostała 6,4 proc. głosów, inne komitety wyborcze 4,7 proc. a Bezpartyjni Samorządowcy 3 proc.

50-latkowie (czyli wyborcy w wieku od 50 do 59 lat) najczęściej głosowali na PiS – 38,3 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się KO z wynikiem 31,5 proc.. Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga 13,1 proc., a czwarte Konfederacja i Bezpartyjni z wynikiem 5,8 proc. W dalszej kolejności 50-latkowie głosowali na Lewicę – 5,2 proc. głosów, a także na inne komitety (3,7 proc.) oraz na Bezpartyjnych Samorządowców (2,4 proc.).

Wśród najstarszych wyborców – w wieku 60 i więcej lat – PiS otrzymał 42,5 proc. głosów, a KO 36,5 proc. Trzecia Droga w tej grupie uzyskała 8,9 proc. głosów, Lewica 5,3 proc. a Konfederacja i Bezpartyjni 3 proc. Inne komitety uzyskały 2,4 proc. głosów, zaś Bezpartyjni Samorządowcy 1,4 proc.

Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano m.in. prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia.

Autor: Ł. Sadlak
Źródło: PAP

Jak w wyborach głosowały kobiety?

Więcej w wybory, wyniki
Kolejne przypadki złamania ciszy wyborczej w regionie

W województwie warmińsko-mazurskim od początku trwania ciszy wyborczej odnotowano 12 przypadków jej naruszenia.  Jak poinformowała młodszy aspirant Karolina Hrynkiewicz z zespołu prasowego KWP w Olsztynie, wczoraj odnotowano...

Zamknij
RadioOlsztynTV