Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

IOWISZ da duże pieniądze, ale tylko na dobre pomysły zdrowotne

12 miliardów złotych z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronie zdrowia. To pula pieniędzy, po którą w programie mogą sięgnąć wszyscy ci, którzy mają pomysł na rozwój usług zdrowotnych.

O instrumencie ułatwiającym uzyskanie dofinansowania mówił na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Łanda podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

W ramach projektu map potrzeb zdrowotnych stworzyliśmy Jowisza (IOWISZ) czyli instrument oceny wniosków inwestycyjnych w sektorze zdrowia, który z jednej strony stanowi tarczę – złe pomysły odbijają się od tego kwestionariusza. Z drugiej strony chcielibyśmy, aby stanowił ona zachętę dla wszystkich tych, którzy mają pomysły warte realizacji, które pozwolą zaspokoić potrzeby zdrowotne w regionie

– mówi Krzysztof Łanda.

Z narzędzia mogą korzystać nie tylko lekarze i zarządcy placówek medycznych. Przeznaczony on jest także dla przedsiębiorców, którzy działają w branży zdrowotnej i poszukują źródeł finansowania. Środki na dofinansowanie dostępne są do 2020 roku.

System teleinformatyczny Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ) pozwala wypełnić wniosek o wydanie opinii o celowości inwestycji. Jednocześnie będzie on wykorzystywany przez ministra zdrowia oraz wojewodów do oceny wniosków i wydawania opinii o celowości inwestycji po zasięgnięciu stanowiska odpowiednio prezesa albo dyrektorów Narodowego Funduszu Zdrowia. Za pośrednictwem systemu można również dokonać wstępnej samooceny przygotowywanej inwestycji.

Uzyskanie pozytywnej oceny w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych ułatwi świadczeniodawcy perspektywiczny rozwój zgodny z lokalnymi potrzebami zdrowotnymi. Opiniowanie zapobiegać będzie prowadzeniu chaotycznego i krótkowzrocznego rozwoju rynku usług medycznych przy jednoczesnym podniesieniu efektywności wydatkowania środków publicznych.

 

(dwojcie/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Urząd Wojewódzki, Narodowy Fundusz Zdrowia, ministerstwo zdrowia, Krzysztof Łanda, System Teleinformatyczny
Ministerstwo przekaże 4 mln na modernizację SOR

Prawie 4 miliony złotych z Ministerstwa Zdrowia otrzyma Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu na remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Modernizacja kosztować ma blisko 8 milionów złotych, reszta...

Zamknij
RadioOlsztynTV