Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inwestycje drogowe – drogą przez mękę?

Fot. Andrzej Piedziewicz

Dziś w Bliższych spotkaniach między innymi o transporcie i drogach. Czy można projektować bezpieczne drogi, które mają także dużą przepustowość? O to pytali Izabela Malewska i Krzysztof Kaszubski.

Dr inż. Leszek Szymański z Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie był gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

Fot. A. Podbielska

K. Kaszubski:  Jest Pan krytycznie nastawiony do infrastruktury drogowej w Olsztynie. Ten system w Pana opinii nie działa tak, jak powinien?

L. Szymański: Słuszne spostrzeżenie. Jeżdżę po Olsztynie samochodem od 1993 roku. Przez ten czas wygoda poruszania się bardzo pogorszyła. Największy skok był, jak wybudowano linie tramwajowe, które w tej chwili znacznie utrudniły poruszanie się po mieście.

K. Kaszubski: W jaki sposób powinno się planować Pana zdaniem działania inwestycyjne, które sprawią, że miasto będzie bardziej przepustowe?

L. Szymański: Te działania powinny być wykonywane już na etapie planowania przestrzennego miasta. Jeżeli budujemy nowe osiedle, to powinno być skomunikowane zresztą miasta. Powinny być zapewnione odpowiednie przepustowości dróg. Ważne jest, czy ja przewidzę w planie zagospodarowania miejsce na odpowiednią komunikację i miejsca parkingowe. To musi być zapewnione.

K. Kaszubski: Czy są miasta w województwie warmińsko – mazurskim, które mają dobre rozwiązania komunikacyjne? Nie ukrywam, że w Elblągu czy w Ełku też zdarzało mi się stać w godzinach szczytu w korkach.

L. Szymański: Przede wszystkim są to trochę mniejsze miasta niż Olsztyn, więc nie ma tak dużego ruchu jak u nas. Łatwiej rozwiązać problemy z przepustowością. W przypadku Ełku problem z komunikacją rozwiązała budowa obwodnicy.

K. Kaszubski: Jak w tej chwili wygląda w Pana opinii budowanie infrastruktury drogowej i kolejowej na Warmii i Mazurach?Mam na myśli S7, DK 51 i obwodnicę Olsztyna.

L. Szymański: Tutaj te inwestycje mocno się posunęły i muszę przyznać, że bardzo mi się podobają. Standard jest dużo większy – rozwiązania i równa nawierzchnia. Mamy tu prawdziwy Zachód.

Posłuchaj rozmowy z doktorem Leszkiem Szymańskim

Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT/ Fot. A. Podbielska

W Olsztynie stawiamy na w miarę zrównoważony rozwój transportu z naciskiem na rozwój komunikacji publicznej – powiedział Paweł Pliszka, Rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Pawłem Pliszką

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

O przepustowości dróg i bezpieczeństwie na drogach oraz jak problemy komunikacyjne rozwiązały nowoczesne miasta takie jak Berlin, Londyn, Göteborg, Wiedeń, Sztokholm mówiła prof. Joanna Żukowska, wykładowca Politechniki Gdańskiej.

Posłuchaj rozmowy z profesor Joanną Żukowską

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transport, droga
Wiemy, kto wybuduje ponad 50 kilometrów Via Baltica. Kontrakt wart jest ponad miliard złotych

Rozstrzygnięto przetarg na projekt i budowę kolejnych dwóch odcinków drogi  Via Baltica. Chodzi o 23-kilometrowy odcinek  Szczuczyn - Ełk Południe i 20-kilometrowy odcinek Ełk Południe -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV