Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Inwestujmy w to, co daje dodatkowe pieniądze i możliwości zarobkowe”. Tysiące odwiedzających na Agro Show w Ostródzie

Mazurski Agro Show w Ostródzie. Fot. M. Lewiński

Ponad 200 wystawców można zobaczyć na Mazurskim Agro Show w Ostródzie. To najważniejsze wydarzenie branżowe dedykowane rolnikom z północno-wschodniej Polski.

W Ostródzie oprócz maszyn i urządzeń rolniczych, można zobaczyć również stoiska producentów nawozów, pasz, budynków inwentarskich, środków ochrony roślin oraz innych firm z szeroko pojętej branży rolniczej. Na halach targowych można podziwiać i kupić naprawdę drogie maszyny.

Posłuchaj rozmowy z wystawcami

Co roku na wystawie prezentuje się ponad 200 firm i odwiedza ją  tysiące odwiedzających.

00:00 / 00:00

W targach uczestniczył m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Na konferencji prasowej podkreślał, że zbyt wiele inwestycji w gospodarstwach nie zostało przeprowadzonych pod kątem ich przydatności.

Przy okazji inwestowania w gospodarstwo niezbędny jest chłodny rachunek ekonomiczny. Inwestujmy w to, co daje dodatkowe pieniądze i możliwość zarobienia, czyli między innymi w nowe technologie, ale też wysokiej jakości materiał hodowlany i wymianę materiału siewnego. To najprostszy i najtańszy sposób poprawienia plonów

– apelował w Ostródzie minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podkreślał, że gospodarze powinni się konsolidować i tworzyć spółdzielnie, wzorem zachodnich sąsiadów.

To oni organizują się do działalności gospodarczych, choćby po to, żeby wspólnie kupić najdroższe maszyny. Często u rolnika podstawowym i jedynym narzędziem jest ciągnik z agregatem uprawowo-siewnym. Reszta to wspólna własność, która pracuje cały czas

– przekonywał Jan Krzysztof Aranowski.

W Holandii do spółdzielni należy 98 procent rolników skupionych w 215 spółdzielniach, ich obroty roczne wynoszą 32 miliardy euro. We Francji w 2400 spółdzielniach jest 858 tysięcy rolników,  90 proc. ogółu, a obroty roczne wynoszą 84 miliardy euro.

W Ostródzie minister rolnictwa i rozwoju wsi mówił również o najważniejszych kierunkach rozwoju polskiego przemysłu rolniczego. Według Ardanowskiego są to cyfryzacja i wykorzystanie badań naukowych.

To będzie przyszłość rozumiana jako rolnictwo precyzyjne, obszar IT pomoże w zwalczaniu chorób zwierząt i roślin, ale również w lepszym zabezpieczeniu produkcji przed psuciem i ograniczeniu marnowania żywności.

Na spotkaniu w Ostródzie promował również nowe założenia wsparcia dotyczącego tzw. Małego Przetwórstwa. Rolnicy, którzy nie chcą zakładać działalności gospodarczej i przechodzić z KRUS-u do ZUS-u, mogą skorzystać z Rolniczego Handlu Detalicznego. Na mocy tych przepisów mogą sprzedawać przetworzoną żywność bez podatku do 40 tysięcy złotych przychodu rocznie.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Janem Krzysztofem Ardanowskim 

Mazurskie Agro Show to wystawa regionalna, stworzona z myślą o rolnikach, którzy mieszkają i pracują w województwie warmińsko-mazurskim i województwach ościennych, a także przeznaczona dla regionalnych dystrybutorów reprezentujących wszystkie czołowe krajowe i zagraniczne marki maszyn i urządzeń rolniczych. Impreza w Expo Mazury w Ostródzie potrwa do niedzieli. Ekspozycja będzie czynna w godzinach od 9 do 17.

W targach uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. M. Lewiński

Mazurski Agro Show w Ostródzie. Fot. M. Lewiński

Mazurski Agro Show w Ostródzie. Fot. M. Lewiński

W targach uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. M. Lewiński

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w agro show, ronik, rolnistwo targi, Ostrróda
Ponad 200 firm i tysiące odwiedzających. Do niedzieli w Ostródzie potrwa Mazurskie Agro Show

Mazurskie Agro Show w Ostródzie to najważniejsze wydarzenie branżowe dedykowane rolnikom z północno-wschodniej Polski. Mazurskie Agro Show to wystawa regionalna, stworzona z myślą o rolnikach, którzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV