Powiat nowomiejski stawia na cyfrowy rozwój
Rozwój internetu szerokopasmowego, cyfrowe usługi dla mieszkańców i inwestycje w cyberbezpieczeństwo – to działania, za które powiat nowomiejski otrzymał wyróżnienie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. O znaczeniu cyfryzacji dla mieszkańców i lokalnej gospodarki mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn starosta Edward Żuralski.
Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej oraz dostęp do szerokopasmowego internetu to jedne z najważniejszych wyzwań dla mniejszych samorządów. Jak podkreślił starosta powiatu nowomiejskiego Edward Żuralski, cyfryzacja ma duże znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców małych miejscowości.
Współpracujemy na wielu polach z siecią telekomunikacyjną, głównie w zakresie internetu szerokopasmowego. Chcemy, aby dostęp do sieci mieli wszyscy mieszkańcy
– mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.
Jak zaznaczył, szybki internet może być ważnym czynnikiem zatrzymującym młodych ludzi w regionie. Dzięki pracy zdalnej czy hybrydowej nie muszą oni wyjeżdżać do dużych miast.
Dla młodych ludzi sieć jest bardzo ważna, bo mogą pracować na miejscu. Nie muszą wyjeżdżać do dużych aglomeracji – pracują online czy w systemie hybrydowym
– podkreślił starosta.
Samorząd inwestuje również w rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców, m.in. w monitoring w mniejszych miejscowościach na terenie powiatu.
Monitoring już pokazał swoją skuteczność. Dzięki niemu mogliśmy na przykład szybko zidentyfikować sprawców napadu na sklep
– dodał starosta.
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji po raz drugi uhonorowała samorządy, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej i cyfrowej w Polsce. Wyróżnienia zostały wręczone podczas gali Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach. Oprócz Nowego Miasta Lubawskiego, nagrodzone zostały też Szklarska Poręba i Chojnice.
Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago
Redakcja: A. Niebojewska


























