Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inhalacje z soli fizjologicznej. Jak łagodzić objawy kataru i kaszlu u dziecka?

Domowe inhalacje to doskonały sposób na łagodzenie objawów przeziębienia. Znały go nasze babki, matki i chętnie stosowały zarówno u siebie, jak i u dzieci. Choć dzisiaj wiele się zmieniło, to inhalacje wciąż są niezastąpione w łagodzeniu uporczywego kaszlu i kataru. Jak je prawidłowo przeprowadzić i o czym pamiętać podczas domowych zabiegów u najmłodszych? Podpowiadamy!

Co to jest inhalacja?

Inhalacja to skuteczny zabieg na łagodzenie objawów przeziębienia. Polega na podaniu drogą wziewną substancji czynnych, które mają pomóc w zwalczaniu objawów infekcji. Roztwór w postaci mgiełki podawany wchłaniany jest przez naczynia włosowate, co pozwala osiągnąć znacznie lepsze rezultaty niż w przypadku podania tych samych substancji bezpośrednio do dróg oddechowych. Dla dobrych rezultatów zaleca się powtarzanie zabiegu 2-3 razy dziennie przez co najmniej 5 dni. Inhalacja powinna trwać około 10 minut.

Najpopularniejszy i jednocześnie najbezpieczniejszy środek do domowych inhalacji to sól fizjologiczna. Na gemini.pl możesz zamówić sól w ampułkach w różnym stężeniu.

Różne typy inhalacji

  • Parowa – wykonywana z użyciem inhalatorów parowych lub specjalnych naczyń z gorącą wodą.
  • Nebulizacyjna – wykonywana za pomocą nebulizatora, który przekształca lek w mgłę lub aerozol.
  • Wziewna – wykonywana za pomocą inhalatorów dawkowych (MDI) lub inhalatorów proszkowych (DPI).
  • Solą filologiczną – wykonywana przy użyciu roztworu soli fizjologicznej, który pomaga nawilżać błony śluzowe i rozrzedzać wydzielinę.

Jak wygląda proces inhalacji domowej?

Jeśli będziesz używać inhalatora, przygotuj go. Upewnij się, że wszystkie elementy są kompletne i czyste. Jeśli używasz inhalatora kompresorowego, upewnij się, że jest on odpowiednio przygotowany zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli korzystasz z inhalatora parowego, wypełnij go odpowiednią ilością soli fizjologicznej, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Umieść dziecko w spokojnym i komfortowym miejscu, aby mogło wygodnie siedzieć lub leżeć. Włącz inhalator i zadbaj o wygodę dziecka. Powinno dychać mgłę soli fizjologicznej przez ustnik lub maskę inhalatora. Podczas inhalacji dziecko powinno spokojnie oddychać, niekoniecznie głęboko, ale równomiernie. Zawsze monitoruj dziecko podczas inhalacji.

Kiedy warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej?

Inhalacje z soli fizjologicznej zalecane są przede wszystkim w okresie przeziębienia dla udrożnienia dróg oddechowych. Mają pomóc w łagodzeniu zatkanego nosa i kaszlu różnego pochodzenia. Sól fizjologiczną można stosować również w alergii, zwłaszcza alergicznym nieżyciem nosa, by zmniejszyć objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie i katar.

Inhalacje z soli fizjologicznej mogą być stosowane jako terapia wspomagająca w przypadku infekcji dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie zatok, aby pomóc w łagodzeniu objawów i przyspieszeniu wyzdrowienia. Czasami też rekomenduje się użycie mgiełki parowej przed fizjoterapią oddechową, aby ułatwić usuwanie wydzieliny i zwiększyć efektywność terapii.

Sól fizjologiczna sprawdzi się również u zdrowych dzieci w okresie jesienno-zimowym, gdy powietrze w domu jest bardzo suche. Skutecznie nawilżą błony śluzowe dróg oddechowych i złagodzą efekt tzw. suchego gardła.

Artykuł sponsorowany

Więcej w zdrowie
Mniej szczepień, więcej zachorowań. Wraca bardzo zaraźliwa odra

Przez mniejszą liczbę szczepień wraca odra. Tak wynika z ostatnich danych warmińsko-mazurskiego sanepidu. Odra to bardzo zaraźliwa i potencjalnie niebezpieczna choroba. Istnieje przeciwko niej szczepionka. Szczepienie...

Zamknij
RadioOlsztynTV