Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inflacja zagrożeniem dla gospodarki. Posłowie PO i PiS o podwyżce stóp procentowych

Posłowie J. Cichoń (KO) i W. Kossakowski (PiS)

O wysokiej inflacji i podwyżce stóp procentowych rozmawiali w Porannych Pytaniach posłowie Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej i Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości. Gospodarzem rozmowy był Krzysztof Kaszubski.

Podniesienie przez Radę Polityki Pieniężnej stopy referencyjnej NBP z 1,25 do 1,75 procent jest próbą reakcji na wysoką inflację – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PO Janusz Cichoń. Były wiceminister finansów przypomniał, że inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 procent.

Prognozy rynkowe i prognozy eksperckie wskazują na to, że grudzień będzie jeszcze gorszy, wysoka inflacja się przeciągnie. W moim przekonaniu mamy do czynienia ze spiralą inflacyjną. Z tego ryzyka wynikają bardzo realne i poważne zagrożenia dla gospodarki.

Słowa Janusza Cichonia nie oddają rzeczywistości – bronił rządu i Narodowego Banku Polskiego, poseł PiS Wojciech Kossakowski.

Inflacja, która jest dzisiaj, nie dotyczy tylko Polski, ale całego świata. Inflacja jest w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech. Występuje wszędzie (…) Rada Polityki Pieniężnej i NBP starały się utrzymywać to wszystko pod kontrolą, ale nie wszystko da się przewidzieć.

PiS miał wykreować inflację, zwiększając obciążenia podatkowe – przekonywał poseł PO Janusz Cichoń. Były wiceminister finansów z rządów Po-PSL, wymienił podatki, które jego zdaniem mają wpływ na wzrost cen.

To ubiegłoroczny podatek cukrowy, podatek od „małpek”, podatek handlowy od sprzedaży detalicznej, podatek od plastiku (…) nowe regulacje dotyczące gospodarki odpadami, gospodarki wodnej. Teraz wisi nad nami jak miecz Damoklesa, nowy podatek zdrowotny dla prowadzących działalność gospodarczą, mający liniowy podatek i składkę zdrowotną, ale w zmienionej formule.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski przekonywał, że wiele podatków i regulacji nakłada na Nas Unia Europejska.

Klub Prawa i Sprawiedliwości robi wszystko, aby Polakom ulżyć w tych trudnych czasach. Na dzisiejszym posiedzeniu wprowadzamy ustawę osłonową, która ma pomóc Polakom przejść przez ten trudny czas. Chcemy ustawowo uregulować obniżkę podatków i akcyzy, po to, by Polacy, szczególnie Ci mniej zarabiający, mieli możliwość dofinansowania i dotacji swoich potrzeb

Sejm odesłał we wtorek do komisji: rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej a także ustawę o dodatku osłonowym

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za K. Kaszubski/akt.tek

Więcej w pomoc, Janusz Cichoń, podwyżki, Wojciech Kossakowski, inflacja
Stopy procentowe idą w górę. Kredyty będą droższe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego. Oznacza to wzrost podstawowej stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego do poziomu 1,75 procent. Poziom stóp ma...

Zamknij
RadioOlsztynTV