Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Imieniny z kardamonem

 

Józef Piłsudski

W Olsztynie zorganizowano uroczyste obchody imienin Józefa Piłsudskiego. W Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano film pt. „Wśród gości” wyprodukowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Jest to dokument z narracją córki marszałka Jadwigi Jaraczewskiej zawierający niepublikowane materiały przedstawiające Marszałka prywatnie. Po filmie młodzież z Gimnazjum nr 14 zaprezentowała widowisko słowno-muzyczne „Imieniny Komendanta”, następnie goście wysłuchali monodramu Stanisława Brodackiego i koncertu zespołu Pro Musica Antiqua.

Uroczystości zakończono pod tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego. Tam złożone zostały kwiaty i zagrała Orkiestra Wojskowa Garnizonu Giżycko.

W Olsztynie i Nidzicy, w pobliżu tablic pamiątkowych Marszałka, harcerze z hufca ZHP Rodło byli częstowali bułkami z kardamonem – przyprawą, którą Józef Piłsudski dodawał do każdej potrawy. Bułki wybrano po specjalnej analizie naukowców Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Jednym z patronów imienin marszałka było Radio Olsztyn. (karp/as)

We wtorek, 19 marca Radio Olsztyn odwiedziło Józefa Zyska – wielkiego miłośnika Józefa Piłsudskiego. Pan Józef wspólnie z żoną założył w Rogożu izbę pamięci Marszałka. Zimą izba jest zamknięta więc najcenniejsze eksponaty znajdują się w mieszkaniu Józefa Zyska w Lidzbarku Warmińskim.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Józefa Zyska.

 


ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, Piłsudski, zysk
W Gąskach walczą o fotoradar

Mieszkańcy Gąsek w powiecie oleckim walczą nie "z", a o fotoradar. Przez tę niewielką miejscowość przebiega droga krajowa 65. Jej nawierzchnia jest w fatalnym stanie, a...

Zamknij
RadioOlsztynTV