Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

IMGW: huragan, trąby powietrzne i burze. Czeka nas niebezpieczny weekend

Huragan nad Polską, wiatr nawet do 125 km/h, trąby powietrzne, a także burze. Pogoda w weekend będzie naprawdę niebezpieczna – przestrzega rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W weekend czeka nas bardzo niebezpieczna aura. Porywy wiatru huraganowe – nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h

– mówi rzecznik IMGW.

Wydane będą ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Sytuacja jest groźna.

IMGW prognozuje, że wszystko zacznie się już w piątek po południu.

Pierwsze porywy ok. 70 km/h, natomiast później z piątku na sobotę wiatr będzie się wzmagać. W sobotę będzie wiało, dopiero w niedzielę powoli osłabnie.

Grzegorz Walijewski wyjaśnia, że „niebezpieczny jest już wiatr powyżej 70 km/h, powyżej 90 km/h potrafi uszkodzić budynki, połamać drzewa i gałęzie, ale przy prędkości 115 lub wyżej to już wyrywa drzewa z korzeniami, a nawet powoduje bardzo poważne uszkodzenia budynków”. Najbardziej niebezpiecznie będzie na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim.

Dodatkowo mogą wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne, choć prawdopodobieństwo jest niewielkie, poniżej 10 proc., to jednak wskaźniki się uaktywniły.

Na Bałtyku sztorm – 12 st. w skali Beauforta. W związku z tym, że na początku wiatr huraganowy będzie z kierunku północnego, północno-zachodniego, fale będą się mocno rozbijały o wybrzeże, jednocześnie wpychając wodę w głąb lądu.

Rzecznik IMGW przestrzega przed poważnymi utrudnieniami w ruchu drogowym, w dostawach energii. Z pewnością będą duże problemy na lotniskach, szczególnie w północnej części kraju.

Wraz z przechodzeniem frontów atmosferycznych w górach sypnie śniegiem. Przybędzie od 10 do 15 cm.

Autor: W. Kamiński (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w Huragan, pogoda, IMGW
Ostrzeżenie przed silnymi porywami wiatru w regionie i kraju. Uważajcie na siebie

Huragan Ulf jeszcze nie dotarł nad Polskę, obecnie znajduje się nad Skandynawią. Jednak w kolejnych godzinach można spodziewać się coraz silniejszych porywów wiatru. - Jego ośrodek...

Zamknij
RadioOlsztynTV