DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio dobiegły końca. Polacy przywiozą worek medali

Polscy sportowcy zdobyli 25 medali, w tym siedem złotych, w XVI igrzyskach paraolimpijskich, które w niedzielę zakończyły się w Tokio. Dla porównania, pięć lat temu w Rio de Janeiro wywalczyli ich 39, z czego dziewięć z najcenniejszego kruszcu.

Dorobek biało-czerwonych w Japonii to 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych krążków, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Na najwyższym stopniu podium w Azji stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, skoku w dal Karolina Kucharczyk, rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, rzucie maczugą Róża Kozakowska, biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając oraz pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu, Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

W 2016 roku w Rio de Janeiro Polacy sięgnęli po 39 medali (9-18-12) i zajęli 10. miejsce w klasyfikacji (teraz 17.). W Brazylii ekipa biało-czerwonych liczyła 101 osób, podczas gdy w 2012 roku w Londynie (36 medali, 14 złotych) i Tokio – po 90.

Polscy medaliści igrzysk paraolimpijskich w Tokio:

Medale złote (7)

Renata Śliwińska – pchnięcie kulą (klasa F40)
Karolina Kucharczyk – skok w dal (T20)
Barbara Bieganowska-Zając – bieg na 1500 metrów (T20)
Piotr Kosewicz – rzut dyskiem (F52)
Róża Kozakowska – rzut maczugą (F32)
Patryk Chojnowski – gra pojedyncza (10)
Natalia Partyka i Karolina Pęk – turniej drużynowy (klasa 9-10) w tenisie stołowym