Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Historia rolniczej Solidarności na wystawie w Giżycku. „Bez pomocy wsi nie udałoby się zmienić Polski”

Fot. M. Zbrożek

W osiemnastu polskich miastach jednocześnie otwarto wystawę IPN „TU rodziła się Solidarność Rolników”. Plenerowe ekspozycje przygotowano z okazji 40-lecia narodzin niezależnego ruchu chłopskiego.

Na Warmii i Mazurach można ją oglądać jedynie w Giżycku. Wystawy celowo otwierane są w mniejszych miejscowościach, bo taka jest specyfika tematu ukazująca działania rolników w terenie. Historycy Instytutu Pamięci Narodowej podkreślają, że bez pomocy rolników i wsi nie udałoby się odzyskać niepodległości i zmienić Polski.

Dotarcie do dokumentów było bardzo trudne. Akta operacyjne z tamtego czasu zostały zniszczone. Nie zachowały się również dokumenty rolniczej Solidarności na Warmii i Mazurach. Wystawę na pasażu portowym w Giżycku można oglądać do 5 maja.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Ekspozycje z osiemnastu polskich miast, 12 maja, staną na Placu marszałka Piłsudskiego w Warszawie. Upamiętnią 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wówczas w Warszawie zebrało się około 20 tysięcy rolników, którzy po mszy w katedrze św. Jana złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Fot. M. Zbrożek

Fot. M. Zbrożek

plakat IPN

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Zbrożek/IPN

Więcej w Solidarność, Giżycko, rolnicy, TU rodziła się Solidarność Rolników
Straż pożarna i eksperci apelują: wypalanie traw wyrządza duże szkody w ekosystemie

Warmińsko-mazurska straż pożarna i eksperci biją na alarm - coraz częściej dochodzi do dużych pożarów z powodu wypalania traw. Od początku sezonu strażacy z regionu wyjeżdżali...

Zamknij
RadioOlsztynTV