Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Historia powrotu Polski na mapę Europy w pięć minut. IPN zaprezentował film animowany „Gra o Niepodległość”


„Gra o Niepodległość” to tytuł nowego filmu animowanego, który IPN przygotował na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „Kiedy gra toczy się o najwyższą stawkę, gramy twardo, gramy do końca” – przypomina w filmie Instytut.

– Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości IPN prezentuje „Grę o Niepodległość”, grę o Polskę. W pięć minut pokazujemy wydarzenia sprzed wieku, które zadecydowały o powrocie naszego państwa na mapę Europy – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

O tym pierwszym rozdziale odzyskanej niepodległości mówimy, przypominając Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego oraz najważniejsze wydarzenia i postaci z tamtego czasu. Dla młodych ludzi będzie to taki najkrótszy, historyczny elementarz na początek przygody z historią Polski

– dodał prezes IPN.

Najnowsza produkcja IPN to film edukacyjny, który przedstawia dzieje zmagań Polaków o wolność od rozbiorów z końca XVIII w. aż do triumfalnego listopada 1918 r. Instytut przypomniał, że choć Polacy stracili swoje państwo, to jednak ani przez moment nie stracili ducha walki, twardo przeciwstawiając się państwom zaborczym – Rosji, Prusom i Austrii, które przez długie lata zgodnie uniemożliwiały Polsce odzyskanie niepodległości.

„Ale iskra wolności nie gaśnie dzięki artystom, poetom i myślicielom duch narodowy przetrwa, a Polacy wielokrotnie chwycą za broń przeciwko zniewoleniu” – głosi film, dodając też, że dopiero konflikt między mocarstwami dał Polakom szansę na odzyskanie własnego państwa.

Film koncentruje się także na trzech wybitnych postaciach polskiej polityki sprzed 100 lat: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz Ignacym Janie Paderewskim. „Dzieliło ich wiele, ale łączyło umiłowanie ojczyzny” – podkreślił w komunikacie Instytut, który przedstawił w filmie nie tylko sposoby działania polityków i ich wizję niepodległej Polski, ale także okoliczności międzynarodowe w listopadzie 1918 r.

Film został przygotowany w dwóch wersjach językowych: polskiej oraz angielskiej. – Chcemy, aby nasz film trafił także do odbiorców zagranicznych. Chcemy, by się dowiedzieli, dlaczego niepodległość jest dla nas tak ważna, i co wspominamy i świętujemy 11 listopada każdego roku. Być może zainteresują się Polską i kiedyś do nas przyjadą – tłumaczył Szarek.

Prezes IPN podkreślił też, że film „Gra o Niepodległość” został przygotowany na wzór wcześniejszego filmu pt. „Niezwyciężeni”, który odniósł sukces m.in. w mediach społecznościowych. Produkcja ta, mająca premierę we wrześniu 2017 r., przedstawia heroiczną walkę Polaków o odzyskanie wolności w latach 1939-1989.

„Niezwyciężeni” (ang. „The Unconquered”), który wspólnie przygotowały IPN, studio kreatywne Fish Ladder i firma Juice, to film, który w atrakcyjnej formie przedstawił kluczowe wydarzenia polskiej historii – od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Pojawiają się w nim postaci m.in. rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka i Jana Karskiego.

W przyszłości IPN planuje opublikować kolejne filmy animowane, m.in. o zwycięstwie nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 r., o polskiej obronie we wrześniu 1939 r. i o narodzinach Solidarności w 1980 r

Autor: PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, IPN, video
Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn już w Finlandii. Przed nimi rewanż z Hurrikani Loimaa

We wtorek o godz. 18.00 w fińskiej Loimie siatkarze Indykpolu AZSu Olsztyn zagrają rewanżowe spotkanie z Hurrikani w 1/32 Pucharu CEV. Trener Roberto Santilli ma nadzieje,...

Zamknij
RadioOlsztynTV