Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Henryk Kowalczyk: Za 10 lat powinien zniknąć problem smogu w Polsce

Problem smogu w Polsce zniknie za 10 lat, póki co jakość powietrza nie jest dobra – mówił szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk.

W Polsce powietrze będzie czyste, kiedy zwalczymy niską emisję – mówił Henryk Kowalczyk:

W wielu miejscach notujemy przekroczenia szczególnie pyłów zawieszonych PM10. Spowodowane jest to głównie przez niską emisję, czyli ogrzewanie domów jednorodzinnych. Chodzi tutaj o palenie w piecach starej generacji.

00:00 / 00:00

Jakość powietrza ma się poprawić dzięki rządowemu Programowi „Czyste Powietrze” – dodał minister środowiska:

Program opracowany jest na 10 lat, ale efekty powinny być widoczne z każdym rokiem. Jednak o pełnych efektach będziemy mogli powiedzieć za 10 lat.

00:00 / 00:00

Program „Czyste Powietrze” zakłada możliwość ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Wnioski można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 % kosztów inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

W ciągu zaledwie miesiąca wojewódzkie fundusze przyjęły około 7,5 tysiąca wniosków, natomiast na portalu beneficjenta zarejestrowanych już jest około 265 tysięcy użytkowników. Budżet programu  wynosi 103 mld złotych.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jakość, ministerstwo środowiska, powietrze, smog, Henryk Kowalczyk, Piece
Polska wśród najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. „Wszystkie substancje ze skażonym powietrzem są szkodliwe”

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Jesteśmy w tej niechlubnej czołówce razem z Bułgarami. Najczystszym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV