Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Helena Pilejczyk obchodzi 90. urodziny

fot. UM Elbląg (zdjęcie archiwalne)

Helena Pilejczyk – ikona polskiego i elbląskiego sportu świętuje 90. urodziny. Ze względu na pandemię nie można było zorganizować oficjalnych uroczystości.

Jubilatka jest brązową medalistką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley w łyżwiarstwie szybkim. Ma wiele międzynarodowych trofeów, a także kilkadziesiąt tytułów mistrzyni Polski na długim torze. Odnosiła światowe sukcesy także w kategorii weteranów. Sukcesy były okraszone rekordami na wielu dystansach i wieloletnią karierą zawodniczą, potem trenerską. Do dziś Helena Pilejczyk jest aktywna i wspiera sport w Elblągu.

Helena Pilejczyk jest bardzo ważną osobą i wielkim autorytetem wśród elblążan. Uderzająca jest jej skromność, mimo sławy towarzyszącej niezmiennie od ponad 60 lat. Jubilatka mile wspomina zdobycie olimpijskiego medalu, tym bardziej, że w 1960 roku na podium stanęły dwie Polki, wychowanki elbląskiego trenera Kazimierza Kalbarczyka. Zaznacza, iż były pionierkami tej dyscypliny, ponieważ łyżwiarstwo szybkie kobiet zadebiutowało wtedy na igrzyskach.

Pani Helena jest Honorową Obywatelką Elbląga, a dzięki inicjatywie elblążan jej imię nosi hala krytego lodowiska. Została też uhonorowana wieloma nagrodami, m. in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została wyróżniona w Alejach Gwiazd Sportu w Władysławowie i w Dziwnowie.

fot. archiwum prywatne

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, łyżwiarstwo szybkie, Helena Pilejczyk, jubileusz
Szpital w Elblągu podsumował miesiąc walki z SARS-CoV-2

Dla szpitala miejskiego w Elblągu, który przede wszystkim zajmuje się leczeniem chorych na COVID-19, marzec był trudnym i pracowitym miesiącem. Trzecia fala epidemii koronawirusa widoczna była...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV