Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Handlowcy: przygotowana wcześniej lista usprawni świąteczne zakupy

Fot. P.Getka

Lista rzeczy do kupienia, zakupy w pojedynkę i najlepiej robione w środku dnia – to sposób na sprawne i bezpieczne zakupy świąteczne po otwarciu galerii handlowych – wskazują organizacje branży handlowej w poradniku „Jak zaplanować bezpieczne zakupy świąteczne”.

W związku z pełnym otwarciem centrów handlowych od soboty, 28 listopada, Polska Rada Centrów Handlowych, Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług i Związek Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów przygotowały dla klientów listę porad, w której przypominają o odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i inne osoby przebywające w obiektach handlowych, i która ma pomóc „w sprawnej realizacji zakupów”.

Handlowcy podkreśli przy tej okazji, że na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i zakupy prezentów pozostały cztery tygodnie, podczas których – jak ocenili – wszyscy zdążą kupić potrzebne produkty.

Jak przypomnieli, jednym z ważniejszych elementów chroniących nasze zdrowie jest stosowanie zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczki. „Te trzy zasady niezmiennie obowiązują w czasie pandemii i są podstawą poradnika, który pomoże konsumentom zadbać o bezpieczeństwo ich, ich najbliższych i personelu sklepów świadczących usługi na rzecz konsumentów” – wskazali.

Oprócz zachowania dystansu, noszenia maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekowania rąk, handlowcy proponują „przygotowanie taktyczne”. Jak wyjaśnili, w okresie przedświątecznym warto postawić na efektywność. „Pomoże nam w tym przygotowana wcześniej lista potrzeb i marzeń, czyli po prostu lista zakupów. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można efektywnie zaplanować czas spędzony w sklepie” – podali.

Według handlowców, warto wybrać na zakupy dzień i godziny, w których galerie są odwiedzane przez mniejszą liczbę osób. „Najlepszą porą będą godziny między 12.00 a 15.00 od poniedziałku do czwartku. Planując wizytę w galerii handlowej, pamiętajmy o godzinach dla seniorów, dla których wejście do wybranych sklepów (spożywcze, apteki i drogerie) zarezerwowano między 10:00 a 12.00, w dni robocze poza weekendami” – czytamy.

Autorzy poradnika rekomendują ponadto zakupy w pojedynkę. „Warto pamiętać, że ze względu na obowiązujące od 28 listopada ograniczenia liczby klientów, na 15 metrach kwadratowych powierzchni obiektu handlowego może przebywać tylko jedna osoba” – czytamy.

 

Redakcja: A. Chmielewska za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w handel, zakupy
Uruchomili bezpłatną infolinię i czekają na sygnały. MOPS w Braniewie dołączył do akcji „Wspieraj seniora”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Braniewie przystąpił do akcji „Wspieraj seniora”. Tym samym zachęca mieszańców powyżej 70. roku życia do korzystanie z bezpłatnej infolinii i zgłaszania...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV