Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Handlowali papierosami bez akcyzy na wielką skalę. 7 osób trafiło do aresztu

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z CBŚP i policją skarbową rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nabywaniem i sprzedażą papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano 12 osób, 7 zostało tymczasowo aresztowanych.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone od 2017 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach i jednocześnie przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz policjantów CBŚP z Bielska-Białej. Pogranicznicy  wpadli na trop papierosów sprowadzanych nielegalnie zza wschodniej granicy. W tym samym czasie policjanci CBŚP wykryli, że na terenie województwa śląskiego rozprowadzane są nielegalne papierosy. Szybko okazało się, że obie sprawy się łączą.

26 lutego straż graniczna przeprowadziła jednocześnie na terenie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i łódzkiego akcję zatrzymania czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym jej lidera. W tym samym czasie funkcjonariusze CBŚP na terenie województwa śląskiego zatrzymali 8 osób wraz z drugim przywódcą grupy.

Dzięki wspólnym działaniom zabezpieczono łącznie 13,5 mln sztuk papierosów bez obowiązujących znaków akcyzy o wartości ponad 9 mln zł. Według funkcjonariuszy podejrzani mogli jednak wprowadzić do obrotu ponad 20 mln sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 14 mln zł.

Dwóch mężczyzn w wieku 43 i 44 lat usłyszało zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, grozi im  do 10 lat pozbawienia wolności.

Siedmiu zatrzymanym  postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast trzech mężczyzn  usłyszało zarzut posiadania i nabywania nielegalnych papierosów. Grozi im do 3 lat więzienia.

Na poczet przyszłych kar mundurowi dokonali zajęcia mienia ruchomego w postaci dwóch pojazdów o wartości 115 tys. zł.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Autor: W-MOSG
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papierosy, straż graniczna, zatrzymanie, video, uwaga, pilne
Płot wzdłuż wschodniej granicy ma powstrzymać ASF. Koszt budowy to ponad 200 milionów złotych

Koszty budowy i utrzymania ogrodzenia przeciwko  migracji  dzików wyniosą 235 milionów 400 tysięcy złotych. Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2018-2020 i ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa...

Zamknij
RadioOlsztynTV