Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Handlarz gadami prawomocnie skazany za znęcanie się nad zwierzętami

fot. Przemysław Getka

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok skazujący Emila K. m.in. na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz nawiązkę w wysokości 20 tysięcy złotych.

Pierwszy zarzut dotyczył oferowania do sprzedaży za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego sześciu felsum madagaskarskich, kameleona jemeńskiego, dwóch legwanów zielonych oraz siedmiu żółwi stepowych bez wymaganych dokumentów. Oskarżony miał tym samym naruszyć przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt w regulacji obrotu nimi.

Drugi zarzut dotyczył znęcania się nad gadami, które Emil K. hodował. Chodzi m.in. o kameleony jemeńskie, żółwie stepowe czy gekona madagaskarskiego. Według prokuratora, oskarżony utrzymywał zwierzęta w niewłaściwych warunkach i w stanie rażącego zaniedbania. W ocenie oskarżyciela, takie działanie zagrażało życiu i zdrowiu tych zwierząt. Ponadto, Emil K. niewłaściwie opiekując się eublefarą lamparcią i żółwiem stepowym miał doprowadzić do śmierci tych zwierząt.

W lipcu Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał Emila K. winnym popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Sąd orzekł też wobec oskarżonego przepadek zwierząt oraz zakaz posiadania niektórych gatunków przez 2 lata. Oskarżony ma też wpłacić 20 tysięcy złotych na rzecz fundacji zajmującej się ochroną zwierząt.

Wyrok zaskarżyli pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego i obrońca oskarżonego. Sąd Okręgowy w Olsztynie orzekł wobec Emila K. surowszy zakaz posiadania gadów na okres 3 lat, a pozostałe decyzje sądu pierwszej instancji utrzymał w mocy. Wyrok jest prawomocny.

Dodajmy, że na najbliższy poniedziałek (10.10) w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wyznaczony jest termin rozprawy odwoławczej w innej sprawie karnej Emila K., w której jest on oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w sąd, wyrok, Gady
Sąd zajmie się sprawą 40-latka oskarżonego o zbrodnię sprzed kilkunastu lat

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi P. oskarżonemu o zabójstwo starszej kobiety w Pielgrzymowie w 2006 r. Proces w tej sprawie rozpocznie...

Zamknij
RadioOlsztynTV