Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Halo Strasburg! Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kaszubski nadają z siedziby Parlamentu Europejskiego

Gosia Sadowska i Krzysztof Kaszubski w Strasburgu

W najbliższych miesiącach obywatele państw należących do Unii Europejskiej wybiorą eurodeputowanych na 5-letnią kadencję. Jak wygląda praca w jednym z najważniejszych urzędów w Europie?

Słuchajcie dziś Radia Olsztyn i relacji w Bliższych spotkaniach i Najlepszej Porze Dnia. Nasi specjalni wysłannicy do Strasburga: Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kaszubski przybliżą kulisy pracy europosłów oraz innych urzędników, na co dzień pracujących w parlamencie. Ich rozmówcami będą m.in. goście z Włoch, Słowacji czy Polski.

Dziś przedostatnia w tej kadencji sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Parlament Europejski składa się z 751 posłów, wybranych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Od 1979 roku posłowie są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres 5 lat. Ostatnie wybory odbyły się w maju 2014 roku. W Polsce wybory do Europarlamentu zaplanowano na niedzielę 26 maja 2019 roku.

Plan rozmów w audycjach Bliższe spotkania i Najlepsza Pora Dnia

  • 9.20-9.40 – Profesor Karol Karski – europoseł
  • 9.40-10.00 – Marco De Bonis – dział rozliczeń finansowych posłów
  • 10.20-11.00 – Henry Wasung i Joanna Grabowska – dział Wizyt PE
  • 11.00-11.20 – Janka Fromm – dział obsługi przejazdów miasta Strasburg
  • 11.20-11.40 – Wojciech Danecki – kierownik Policy Adviserów (Doradców politycznych)
  • 13.20-14.00 – tłumacze: pochodzący z Olsztyna Wojciech Skrzypczak i Maciej Szajnicki
  • 15.15-16.00 – Ryszard Czarnecki – europoseł
  • 15.35-16.00 – Anna Przybył – odpowiedzialna za rozwój architektoniczny budynku PE
  • 16.20-16.40 – Agnieszka Walter-Drop – kierująca Dyrekcją ds. Tłumaczeń Ustnych i Konferencji w PE

Europoseł Karol Karski, Krzysztof Kaszubski i Gosia Sadowska

Na pierwszej sesji plenarnej po wyborach europejskich Parlament wybiera nowego przewodniczącego, 14 wiceprzewodniczących i 5 kwestorów, którzy nadzorują poszczególne elementy administracji parlamentarnej. Profesor Karol Karski – europoseł z Warmii i Mazur, kwestor Parlamentu Europejskiego był gościem Małgorzaty Sadowskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

Do mojego zakresu obowiązków należy również nadzór nad infrastrukturą, która służy dziennikarzom, udostępnianie mediom informacji, ale również wiele innych kwestii chociażby te dotyczące szkół europejskich, wizyt w Parlamencie, a także nadzorowanie prawidłowości funkcjonowania rejestrów lobbystów w Parlamencie Europejskim. To jest dosyć poważne zadanie, ponieważ trzeba tak działać, żeby nie dopuścić do jakichkolwiek nadużyć w tym zakresie

– powiedział prof. Karol Karski.

Posłuchaj rozmowy z Karolem Karskim

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Krzysztof Kaszubski i Wojciech Danecki – kierownik doradców politycznych

Jak się przygotowuje rezolucje zawiązane z polityką zagraniczną Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego – o tym opowiadał Wojciech Danecki – kierownik Doradców Politycznych ds. Zagranicznych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gość Bliższych spotkań.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Daneckim

00:00 / 00:00

Stanisław Skoczek i Henry Wasung w Studiu Radia Olsztyn w Strasburgu

Joanna Grabowska i Krzysztof Kaszubski w Studiu Radia Olsztyn w Strasburgu

„Obywatele mogą i mają prawo bezpośrednio rozmawiać z posłami i pracownikami Parlamentu Europejskiego. Mają też bezpośredni dostęp do sali plenarnej”. Jak można poznać pracę Parlamentu Europejskiego nie będąc europarlamentarzystą? Stanisław Skoczek – asystent kwestora Parlamentu i europosła Karola Karskiego, Henry Wasung – Brytyjczyk o polskich korzeniach i Joanna Grabowska – przedstawiciele działu Wizyt Parlamentu Europejskiego, byli gośćmi Bliższych spotkań.

Posłuchaj rozmowy z Joanną Grabowską, Stanisławem Skoczkiem i Henrym Wasungiem

Piotr Wolski

60 do 70 % prawa, które obowiązuje w Polsce i w każdym innym kraju członkowskim jest przyjmowane przez Parlament Europejski.

W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku zagłosowało w Belgii 89 % uprawnionych do głosowania, na Malcie 75, w Grecji 60. Powyżej 50 % uprawnionych do głosowania poszło we Włoszech, w Danii, Irlandii i Szwecji. W Polsce w 2014 roku poszło do urn wyborczych nieco powyżej 23 % uprawnionych do głosowania. W województwie Warmińsko – Mazurskim było około 11 procent.

26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. O kampanii „Tym razem głosuję” przed zbliżającymi się wyborami  do PE – Piotr Wolski, attache prasowy w biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, były pracownik sekcji Polskiej BBC.

Posłuchaj rozmowy z Piotrem Wolskim

00:00 / 00:00

Marco De Bonis

Kolejnym gościem Bliższych spotkań był Marco De Bonis, który opowiedział o swojej pracy w Parlamencie Europejskim. Włoch zajmuje się rozliczeniami finansowymi posłów.

Posłuchaj rozmowy z Marco De Bonisem

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Maciej Szajnicki, tłumacz w Parlamencie Europejskim

Na czym polega praca tłumacza w Parlamencie Europejskim i jakie kwalifikacje i predyspozycje trzeba mieć, żeby pracować na tym stanowisku, o tym opowiadał Maciej Szajnicki, tłumacz konferencyjny w Parlamencie Europejskim, gość Małgorzaty Sadowskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

Posłuchaj rozmowy z Maciejem Szajnickim

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Parlament Europejski ma trzy siedziby: Bruksela – tu codziennie pracują w komisjach europosłowie, Strasburg – główna siedziba, gdzie raz w miesiącu odbywa się sesja plenarna, oraz Luksemburg, gdzie znajduje się między innymi sekretariat, biblioteka PE oraz służba tłumaczeń pisemnych.

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Realizator Bertrand Collot

Sala plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Sala plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska
„Jest bezideowa bo skupia wiele ugrupowań o różnych poglądach”. Karol Karski o programie wyborczym Koalicji Europejskiej

Program wyborczy dla Koalicji Europejskiej nie ma żadnego znaczenia - uważa europoseł PiS Karol Karski, który jest także "jedynką" z Warmii, Mazur i Podlasia w zbliżających...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV