Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

GUS: Na Warmii i Mazurach przybywa przedsiębiorców

Rośnie liczba firm działających na Warmii i Mazurach. To najnowsze dane Urzędu Statystycznego w Olsztynie.

Liczba firm wzrosła o 0,3 procent, a na koniec 2016 roku było ich ponad 124 tysiące. Co istotne – spadła liczba firm jednoosobowych. I to pozytywne zjawisko, bo niestety firmy jednoosobowe były często sposobem na omijanie prawa pracy i wypychanie pracowników z etatów – zwraca uwagę Józef Dziki, przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności.

W ubiegłym roku wyraźnie wzrosła natomiast liczba spółek. I co jeszcze ważniejsze – widać było wzrost liczby firm zatrudniających ponad 50 pracowników. Jak na warmińsko-mazurskie warunki, to bardzo istotne – podkreśla Małgorzata Wilczopolska z olsztyńskiego Urzędu Statystycznego.

Liczba działających firm miała bezpośredni wpływ na rynek pracy, na którym w ubiegłym roku było widać wyraźną poprawę. Wprawdzie z ponad 14-procentową stopą bezrobocia województwo warmińsko-mazurskie wciąż zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w kraju – ale rok 2016 to i tak był bardzo dobry rok. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec grudnia wyniosła 73 tysiące, czyli o ponad 12 procent mniej, niż na koniec grudnia 2015 – informuje Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Bieżący rok, a dokładniej jego pierwszy miesiąc, przyniósł wprawdzie niewielki wzrost bezrobocia, ale trzeba pamiętać, że bezrobotnych zimą zawsze przybywa, bo nie ma prac sezonowych. I niezależnie od tego wzrostu, styczeń 2017 był lepszy, niż styczeń 2016.

(apiedz)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w GUS, przedsiębiorca, firma, Zdzisław Szczepkowski
Najzamożniejszy jest Olsztyn, najbiedniejszy powiat gołdapski

Najzamożniejszym powiatem jest Warszawa, a najbiedniejszym powiat kazimierski - wynika z danych resortu finansów. Z Warmii i Mazur najbogatszy jest Olsztyn, a następnie Elbląg, najbiedniejszy jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV