Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie  

Grzyb, pleśń i wilgoć. Warunki w szpitalu we Fromborku pod lupą Sanepidu

Szpital Psychiatryczny we Fromborku. Fot. Wojciech Andrearczyk

Szpitale powinny być miejscem bezpiecznego powrotu do zdrowia, tymczasem pacjenci placówki psychiatrycznej we Fromborku zmuszeni są przebywać w warunkach, które negatywnie odbijają się na ich samopoczuciu. Rodziny chorych biją na alarm, wskazując na wszechobecną wilgoć i grzyb. Sprawą zajęły się służby sanitarne.

Sygnały o sytuacji bytowej we fromborskiej lecznicy zaczęły napływać od zaniepokojonych rodzin pacjentów. Z ich relacji wyłania się ponury obraz – zamiast odpowiedniego standardu sanitarnego, chorzy muszą mierzyć się z wilgocią, a na ścianach wykwitają pleśń i grzyb. Przebywanie w takich warunkach jest nie tylko niekomfortowe, ale też szkodliwe dla układu oddechowego i odporności pacjentów, którzy już i tak znajdują się w trudnej sytuacji zdrowotnej.

Sprawą zainteresowała się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Braniewie, która wzięła szpital pod lupę. Interwencję i przeprowadzenie kontroli oficjalnie potwierdziła dyrektor braniewskiego Sanepidu, Beata Rant.

26 maja przeprowadziliśmy kontrolę w szpitalu psychiatrycznym we Fromborku. W jej trakcie stwierdzono nieprawidłowości sanitarno-techniczne. Część usterek placówka usuwa w tej chwili we własnym zakresie, a wobec pozostałych zostaną podjęte działania administracyjne, które ustalą termin ich usunięcia

– poinformowała.

Na pytania zadane przez naszą redakcję, placówka przesłała jedynie lakoniczną, pisemną odpowiedź. Władze szpitala ograniczyły się do stwierdzenia, że w lecznicy zachowane są obowiązujące wymagania higieniczno-sanitarne.

Sytuacji w szpitalu psychiatrycznym we Fromborku będziemy się przyglądać.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: A. Bruchwald
Redakcja: Ł. Sadlak

Przeczytaj poprzedni wpis:
Artur Chojecki: S16 to kwestia fundamentalna dla rozwoju regionu

- Budowa drogi S16 z Mrągowa do Ełku to kwestia fundamentalna i strategiczna dla komunikacji w regionie i rozwoju naszego województwa - uważa poseł PiS Artur...

Zamknij
RadioOlsztynTV