Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grzegorz Witkowski: To skandal, że śluzy na Mazurach nie były przebudowywane i modernizowane od ponad 100 lat

Śluza Guzianka II. Fot. M.Zbrożek

O nowych inwestycjach na Wielkich Jeziorach Mazurskich i budowie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej mówił w Porannych Pytaniach wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

W rozmowie z Małgorzatą Zbrożek podkreślał, że nowo otwarta śluza Guzianka II jest jedną z kluczowych inwestycji na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Na początku sezonu wakacyjnego otwieramy śluzę Guzianka II, teraz będą trwały prace na śluzie Guzianka I. Jest ona kluczowa dla Wielkich Jezior Mazurskich. Aby był gospodarz tego typu obiektów hydrotechnicznych powołano Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie. Obiekty te nie były przebudowywane i modernizowane od ponad 100 lat. Moim zdaniem to niewyobrażalny skandal. Jak szanujące się państwo w centrum Europy może dopuścić do tego, że co roku turyści (…) korzystają ze śluz zbudowanych w połowie XIX wieku?

Grzegorz Witkowski podkreślił, że Guzianka jest remontowana dzięki zabiegom premiera i prezydenta. Zaznaczył, że w dobie epidemii koronawirusa Mazury mogą stać się bardzo poważną alternatywą dla turystów wypoczywających do tej pory poza Polską, a także dla naszych sąsiadów.

Działamy aktywnie. Chcemy zaprosić turystów ze Skandynawii i Niemiec, żeby zostawili tu pieniądze, szczególnie teraz w czasie koronawirusa.

Wiceminister żeglugi śródlądowej podkreślał, że modernizacja śluz to nie jedyna inwestycja na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Najważniejszą jest udrożnienie szlaku wodnego z Warszawy do Pisza.

Inwestycja jest na etapie projektowania i jest to dla nas kluczowa sprawa. Chcemy by można było z Warszawy z Kanału Żeńskiego, spod Zamku Królewskiego wsiąść w łódkę i przypłynąć na Wielkie Jeziora Mazurskie. W Ostrołęce, na Narwi, na Pisie udrażniamy stopnie wodne. Niedawno udrożniliśmy marinę w Ostrołęce i stopień koło tamtejszej elektrowni wodnej (…) Chcemy otworzyć Mazury dla Warszawy, dla Mazowsza.

Gość Radia Olsztyn zaznaczył, że Mazury nie mogą być miejscem spotkań elity, ale miejscem dla rodzin z dziećmi.

Docelowo powstaną tu mariny, stocznie jachtowe, restauracje, przystanie i mola.

Wiceminister Witkowski mówił także o przekopie Mierzei Wiślanej. Jak zaznaczył prace idą zgodnie z harmonogramem.

Ostatnio wizytowaliśmy z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim plac budowy kanału żeglugowego. Kończone są przyczółki od strony Zatoki Gdańskiej, tak abyśmy mogli transportować wielkogabarytowe obiekty stalowe drogą wodną. Na placu budowy pracuje ponad 50 polskich podwykonawców. Mają pracę i na bieżąco dostają pieniądze za wykonanie robót.

Posłuchaj całej rozmowy Małgorzaty Zbrożek z Grzegorzem Witkowskim

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, kanał, przekop, jeziora, Mierzeja Wiślana, śluza, Wielskie Jeziora Mazurskie, Grzegorz Witkowski
„To prawdopodobnie najbardziej uczęszczana śluza w Europie”. Oficjalnie otwarto Guziankę II

W ciągu tygodnia z nowej śluzy Guzianka II na Mazurach, która łączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany, skorzystało ponad tysiąc jachtów - podał prezes Wód Polskich...

Zamknij
RadioOlsztynTV